Hogyan ápolja a cukorbeteg személy a lábát?

A cukorbetegeknek kiemelt figyelmet kell szentelniük a lábápolásra, hiszen az emelkedett vércukorszint hátrányosan befolyásolja nemcsak az egyes szerveket, de a végtagokat, különösen a lábakat is.

Az emelkedett vércukorszint diabéteszes neuropátiához, azaz idegkárosodáshoz vezethet, illetve fokozza a rossz keringés kialakulásának kockázatait is. Ezek a problémák sebezhetővé teszik a lábakat a sérülésekkel és a fertőzésekkel szemben.

A megfelelő vércukorszint-kezelés az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy megvédjük a lábainkat a cukorbetegség okozta, sok esetben súlyos szövődményektől.

Mindennap szükséges ellenőrizni a lábakat, hogy nincsenek-e rajta sérülések, hólyagok, duzzanat vagy bőrpír, illetve hogy nincs-e bármiféle más változás a bőrön és a körmökön.

A lábak védelme érdekében elengedhetetlen a jól illeszkedő, kényelmes lábbeli a megfelelő ívtámasztékkal. Ezen kívül – még otthon is – kerülni kell a mezítláb járást, hogy csökkentsük a diabéteszes szövődmények és a sérülések kockázatait.

Minden este alaposan mossuk meg a lábainkat, majd alaposan szárítsuk is meg azokat, különös figyelmet fordítva a lábujjak közötti területre is.

Mindenképpen kerüljük a hosszú ideig tartó lábáztatást, ugyanis ettől kiszárad a bőr, hajlamosabb lesz a repedésekre, és így a fertőzések kockázata is jelentősen megnövekszik, de a szövődmények kockázata is megnő.

Tartsuk puhán a lábunkat, azaz alkalmazzunk a bőrtípusunknak megfelelő hidratálókrémet, ezzel megakadályozhatjuk a bőr kiszáradását és a fertőzések kialakulását.

A diabéteszes neuropátia megnehezíti a szélsőséges hőmérséklet észlelését, ami a cukorbeteg személy lábait sebezhetővé teszi sok dologgal szemben, legyen szó a forró tengerparti homokról vagy a jeges, hideg vízről.

A dohányzás korlátozza a testben a véráramlást, ami súlyosbítja a lábak keringési problémáit, és növeli a cukorbetegség szövődményeinek kockázatait.

A cukorbetegek gyakran küzdenek körömgombával és körömbenövéssel. Ha úgy érzi, hogy ezek egészségi kockázatokat jelentenek, vagy önmagának nem tudja rendbe tenni a körmeit, mindenképpen keressen fel egy gyógypedikűröst, aki nemcsak a láb körmeit ápolja megfelelően, de hasznos tanácsokkal is tud Önnek szolgálni.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed