Nyáron, azaz a melegebb hónapokban szinte soha nem aggódunk a súlyunk miatt, hiszen nem is eszünk annyit, mint a hideg hónapokban, illetve sokkal könnyebben leolvadnak a kilók rólunk. Aztán elérkeznek a hűvösebb hónapok, és azt vehetjük észre, hogy a kilók észrevétlenül felkúsznak ránk. A hidegebb időszakban ugyanis jobban kívánjuk a kevésbé egészséges ételeket, ami súlytöbblettel járhat együtt. Cikkünkben tippeket adunk az őszi anyagcsere felturbózásához.
Az anyagcserére számos tényező gyakorol hatást, ilyen például az életkor – 40 éves kor után ugyanis jelentősen lelassul az anyagcsere –, az ülő életmód, a dehidratáció, a kalciumhiány, a vashiány, az alváshiány és az alulműködő pajzsmirigy.
Amikor odakint hidegebb, hűvösebb lesz az idő, akkor a testünk sokkal keményebben dolgozik azon, hogy fenntartson egy számunkra ideális alaphőmérsékletet. Ez a termogén hatás pedig enyhén ugyan, de fokozhatja az anyagcserét. Ilyenkor a testünk is több kalóriát éget el, hogy ne hűljön le a testhőmérsékletünk. Azonban ez a hatás eléggé elenyésző, így csak ebben bízni nem lehet.
Az étkezési szokásainkat nagyon meghatározza, hogy aktuálisan milyen élelmiszerek, elsősorban gyümölcsök és zöldségek kaphatók egy-egy szezonban. Ősszel is sok olyan zöldség kerül az asztalra, amely esetlegesen segítheti az anyagcserét, ilyenek például a gyökérzöldségek, a sütőtök vagy éppen az alma. Ezek a tápanyagokban gazdag ételek befolyásolhatják az anyagcserét, hiszen alapvető vitaminokat, ásványi anyagokat és rostokat biztosítanak a testünknek, amelyek az optimális egészséget is fokozzák. Ügyeljünk arra, hogy egyszerre csak kevesebbet együnk, ám több alkalommal együnk egy-egy nap, mert így nem lesz gond a vércukrunkkal, illetve ezzel elkerülhetjük az ételek utáni sóvárgást is. Az is lényeges, hogy soha ne hagyjuk ki a reggelit, és ügyeljünk a rendszeres fehérjefogyasztásra. A növényi alapú fehérjék jó alternatívái lehetnek az állati eredetű fehérjéknek.
Az őszi hónapok gyakran az aktivitás megváltozásához, annak drasztikus csökkenéséhez vezethetnek. Azonban nagyon fontos, hogy fenntartsuk a fizikai aktivitás rutinját, például sétáljunk, túrázzunk vagy kerékpározzunk az őszi hónapokban is. Az aerob testmozgás rövid távon növeli az anyagcserét, az erősítő edzés pedig mintegy 50%-kal megnöveli azt.
Nagyon fontos, hogy eleget aludjunk, hiszen a következetes alvási rutin segíthet szabályozni az étvágyat és az energiafelhasználást szabályozó hormonokat, ezzel támogatva meg az egészséges anyagcserét.
A szezonális változások befolyásolhatják a hormonális egyensúlyunkat. Ősszel a szervezet melatonin- és alváshormon-termelése a hosszabb éjszakák miatt fokozódik.
Ősszel nem érezzük magunkat olyan szomjasnak, mint a melegebb hónapokban. Azonban a megfelelő hidratálás elengedhetetlen az anyagcseréhez. Számos anyagcsere-folyamathoz vízre van szükség, ezért soha ne feledkezzünk meg a rendszeres vízfogyasztásról.
A krónikus stressz negatívan befolyásolja az anyagcserét. Gyakoroljunk stresszcsökkentő technikákat, például a meditációt, a jógát vagy a mélylégzés-technikákat, hiszen ezekkel is szabályozhatjuk a stressz-szintünket.