Így csökkenthetjük az ülő életmód káros hatásait

Sok olyan munka van, amelybe bele kell merülni, és ez nem teszi lehetővé, hogy az ember félbeszakítsa az elmélyülést. Ez sajnos azzal is együtt jár, hogy órákig fel sem állunk, azonban ez nem marad büntetlenül: szívbetegség, diabétesz és rák egyaránt szerepel a székben töltött órákért cserébe kapott „ajándékok” közt.

Szerencsére valamennyire ellensúlyozni is tudjuk az ücsörgés hatásait.

Ülünk az irodában, a vonaton, a konyhaasztalnál, a tévé előtt, a kocsiban – sok felnőtt az ébren töltött idejének több mint a felét ülve tölti, mondta el Neville Owen viselkedés-epidemiológus a Scientific American-nek. Ez legalább 8, de nem ritkán 11 ülve töltött órát jelent, a kutatások szerint a kockázat akkor a legnagyobb, ha egyhuzamban ülve töltjük el ezt az időt. Lehet napi 8 órát büntetlenül is ülni, ha óránként felállunk, és alaposan megmozgatjuk magunkat, és ha intenzívebben mozgunk a nem ücsörgéssel töltött időnk alatt.

Egy Tajvanban végzett felmérés szerint az ülőmunkát végzőkre 16 százalékkal nagyobb veszélyt jelent a szív- és érrendszeri eredetű halálozás, azokkal szemben, akik másféle munkát végeznek. A szívbetegségek kialakulását 34 százalékkal növeli meg az ülőmunka.

Egy korábbi, rákbetegek körében végzett vizsgálat is azt mutatta, hogy a rákhoz vagy más okhoz köthető halálozásban kiemelt szerepe van annak, ha valaki legalább 8 órát ül és nem mozog. Egyre több kutatás vezet arra, hogy az ülő életmód nagyon sok káros hatással jár.

Azonban azok, akik nagyon sokat mozognak, sportolnak, akár naponta 8 óránál is többet ülhetnek úgy, hogy közben megőrzik az egészségüket.

Heti 2,5-5 órányi közepes intenzitású mozgás a javasolt, ez lehet akár edzőtermi tevékenység, akár kocogás, erőteljes tempójú gyaloglás, ám ez még nem elegendő az ülés káros hatásainak teljes ellensúlyozásához.

Egyelőre nem teljes a kép arról, hogy miért is annyira káros az ücsörgés. A vérkeringésre rossz hatású – különösen a lábakban, emellett káros a vérnyomásra, a vércukorszintre, az agyi keringésre is, és a gyulladások kialakulását is növeli. „Az aktivitás vagy az inaktivitás alapvetően fontos a biológiánk szempontjából. Szinte minden szervünkre kihat” – tette hozzá Owen.

A szakemberek szerint a sok ücsörgést extra mozgással, vagyis az ajánlott mennyiséget meghaladóval tudjuk ellensúlyozni. Már az is nagyon sokat jelent, ha félóránként-óránként felállunk és járkálunk néhány percet.

Bár vannak álló irodabútorok, ezek azonban más problémákkal járnak, például a visszértágulat esélyét növelik jelentősen. Emiatt a szakemberek nem is ajánlák őket, sokkal fontosabb, hogy mozogjunk.

The post Így csökkenthetjük az ülő életmód káros hatásait first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed