Így debütált a tőzsdén Tiborcz bankja, sorakozhatnak a tulajdonostársak

Elindult a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén a Gránit Bank részvényeivel, a papírok árfolyama rögtön több mint 4 százalékot emelkedett.

Mi történt? A Gránit Bank részvényeinek tőzsdei kereskedése 2024. december 23-án reggel indult el a Budapesti Értéktőzsdén. A cég részvényeinek árfolyama jelenleg 15 140 forinton áll, ami 4,4 százalékkal van magasabban az előre fixált kereskedési árnál.

Mit érdemes tudni? Hegedüs Éva, a bank elnök-vezérigazgatója korábban azt mondta a Forbes.hu-nak, hogy „a bank értékét a globális versenytársak értékeltségének felső húszszázalékos sávjába becsüljük”. És hogy indult el a tőzsdére lépés? Megírtuk:

November 25-én a Gránit Bank működési formája zártkörűen működő részvénytársaságról nyilvánosan működő részvénytársaságra változott, és a cégneve Gránit Bank Nyrt.-re módosult. 

Ugyanezen a napon a bank meglévő 16 871 054 darab törzsrészvényét bevezették a Budapesti Értéktőzsdére. A bank ezt követően új törzsrészvényeket is kibocsátott, amelyeket 2024. november 26. és december 11. között lehetett jegyezni.

A jegyzési ársáv 13 172 és 15 054 forint között volt meghatározva, a végső jegyzési ár pedig 14 500 forintban lett megállapítva.

A bank összesen 1,2 millió darab új törzsrészvényt bocsátott ki, a kibocsátás teljes értéke pedig 17,7 milliárd forint volt, ami az elmúlt 10 év legnagyobb tőzsdei kibocsátása a magyar piacon.

A lakossági értékesítés keretében minimum 92 999 darab, maximum 106 287 darab, az intézményi értékesítés keretében minimum 371 994 darab, maximum 425 144 darab törzsrészvényt adnak el.

Osztalék? A kibocsátói tájékoztató szerint leghamarabb a 2026. üzleti évet követően fizethetnek osztalékot, az eredmény legfeljebb 25 százalékát. (Eddig az agresszív növekedés miatt nem fizettek.) Azt is hozzáteszik, hogy a fenti forgatókönyvtől eltérhet a közgyűlés.

Kontextus. A bankot még Demján Sándor alapította, aki 2010-ben Hegedüs Évát bízta meg a pénzintézet vezetésével. Már akkor kimondott cél volt, hogy a bankot tőzsdére kell vinni. Több tulajdonosváltás is volt a bank életében, az állam is több körben be- majd kiszállt, a bankot 14 éve vezető Hegedüs közben egyre növelte tulajdonrészét, míg 2021-re a bank főtulajdonosa nem lett. 2021 végén jött a bejelentés, hogy Tiborcz István veszi meg a részét (egy tőkeemelés után Tiborcz részesedése ugyan hígult, de a bank legtöbb részvénye így is nála maradt). 

Tervek? A tőkebevonás utáni tervekről Hegedüs exkluzív interjúban beszélt a Forbes.hu-nak korábban. 

The post Így debütált a tőzsdén Tiborcz bankja, sorakozhatnak a tulajdonostársak appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed