Több gimnázium már szigorított, követelmény lett a tankerületi „ajánlás” a felvehető diákokat érintően.
Mi történt? Több gimnáziumban is konkrét elvárásként jelent meg az a központi ajánlás, amely alapján csak azokat a tanulókat lehetne felvenni, akik a központi írásbeli felvételin elérnek egy bizonyos minimumpontszámot, értesült a Népszava.
Előzmény. A tankerületi központok tavaly azt ajánlották a központi írásbelit előíró középiskoláknak, hogy csak azoknak a diákoknak a felvételét fontolják meg, akik négy évfolyamos képzés esetében 50 pontot, a nyelvi előkészítő esetében 60 pontot, a hat és nyolc évfolyamos képzéseknél 70 pontot érnek el a központi írásbeli felvételin, amelyre idén január 18-án, azaz szombaton kerül sor. A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke, Horváth Péter a lapnak a napokban azt nyilatkozta, az ajánlás inkább csak azt mutatja, a diákoknak ezeket a pontszámokat kellene elérniük vagy megközelíteniük, de mivel ez nem törvényi előírás, nem kell kötelezően alkalmazni.
Mi következik ebből? Ennek ellenére az iskolák – például a fővárosi Toldy Ferenc Gimnázium vagy a XXII. kerületi Budai Nagy Antal Gimnázium – már elkezdték alkalmazni a minimumpontszámot.
Miért fontos ez? Miklós György, a Szülői Hang képviselője a Népszavának azt mondta, a visszajelzések alapján több tucat iskoláról tud, ahol nem ajánlásként, hanem utasításként értelmezték a központi elvárásokat. Hozzátette: a felvételi rendszert is torzítja, hogy az egyik gimnáziumban kötelezően előírtak minimum pontszámokat, a másikban nem. Úgy véli, mindez egy „nagyobb stratégia” része, amely a gimnáziumi képzés elsorvasztását célozza. Felidézte: nemrég Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára beszélt arról, hogy a kormány növelni akarja a szakképzésbe jelentkező diákok számát. Az MTI beszámolója szerint az államtitkár úgy fogalmazott: „A kormány célja, hogy az általános iskola elvégzése után tízből hét, de akár nyolc diák is a technikumot válassza, a jelenlegi hathoz képest”.
The post Így terelné a kormány a diákokat a szakképzés felé appeared first on Forbes.hu.