Jó esély van rá, hogy ez a kütyü legyen a következő Nagy Őrület

Van létjogosultsága az okos gyűrűnek? Egyáltalán bármi értelme? Ha igen, akkor kinél válhat be ez az egészen forró termék? A jelenlegi csúcsmodell, a Galaxy Ring segítségével kerestük a válaszokat a kérdésre.

A viselhető, okos elektronikus eszközök, tehát jellemzően az órák és karkötők mára totálisan elterjedtnek számítanak. A népszerűségük jórészt annak köszönhető, hogy nem csupán azt képesek jelezni, ha hívás vagy üzenet érkezik a telefonra, hanem a szenzoraik révén különféle fiziológiai adatok, valamint a megtett távolság, a gyorsulás és a szintkülönbség mérésére is képesek.

Ezen adatok pedig egyrészt visszakereshetőek, másrészt a különféle algoritmusok képesek belőlük látványos grafikonokat, okos elemzéseket fabrikálni, amit a jelek szerint imádnak az emberek. A dolog tényleg működik, rengeteg cég kínálatában ott figyelnek-e termékek.

A kínálat a pár ezer forintos daraboktól az akár félmillió forintos, extrémen innovatív, minőségi anyagokból készült vagyontárgyakig terjed.

Csakhogy van az okos karkötőknek és óráknak egy nagy hátránya is. Amennyiben valaki ilyet visel, akkor már egy hagyományos órát nem csatolhat magára. Illetve megteheti, de meglehetősen idétlenül fog benne festeni. Pedig van egy széles réteg, amely még mindig az analóg darabokat preferálja ilyen-olyan okból. Akad példa arra, hogy valakinek jobban bejön a tradicionális dizájn, ahol a számlap és a mutatók a valóságban is léteznek, nem csak egy képernyőn jelennek meg odarajzolva.

Idén megérkeztek az első okos gyűrűk

Vannak, akik érzelmi okokból viselnének inkább ilyet, mert például még nagymamájuké, édesanyjuké vagy apukájuké volt korábban. Emellett az is tény, hogy egyszerűen nem ugyanaz az érzés és a hatás akkor, ha az ember egy okos karkötőt csatol magára, vagy egy több millió forintos Breitlinget, Doxát, esetleg Tag Heuert.

Egy megoldás mind felett

Hogy ez mennyi embert érint, jól mutatja, hogy akadt néhány olyan vállalat, amely ennek megoldására nem sajnálta az erőforrásokat. A cél konkrétan az volt, hogy létrehozzanak egy olyan smart eszközt, amely képet ad a felhasználója egészségi állapotáról. Azaz méri az aktivitását, de mindezt rém diszkréten.

Próbálkoztak nyakpánttal, mellpánttal, de végül nagyon úgy néz ki, hogy a gyűrű lesz a befutó.

Az e téren a vezető szerepet magára vállaló Samsung az első, még prototípus állapotban lévő modelleket az év elején állította ki egy golyóbiztos üveg mögé dugva. Mostanra viszont elkészült a végleges változat, ami annyira forró, hogy hivatalosan még nem is érhető el Magyarországon.

Magyarországon hivatalosan még nem vásárolható meg a Galaxy Ring okos gyűrű.

Én viszont szereztem egy példányt hosszabb időre, hogy kiderítsem, egy újabb jól hangzó, de felesleges és így halálra ítélt kütyüről van-e szó. Vagy egy olyan koncepcióról, amelyben van kraft, és amely akár olyan karriert is befuthat, mint a fent említett rokonai?

Diszkrét

Első és második pillantásra olyan, mint egy hagyományos, kissé vastag gyűrű. Kijelző nincs rajta, az elektronikát és az akkumulátort a készülékházba építették. A szenzorok pedig a gyűrű belső felén kaptak helyet. Több méretben is elérhető, így jó eséllyel mindenki talál olyat, ami passzol az ujjára.

Többféle méretben is elérhető.

A súlya egyáltalán nem vészes, a felülete sima, nagyon hamar megszokható, a vastagsága sem kellemetlen. Nem akad bele semmibe, lehet vele dolgozni is, bár ez attól is függ, hogy az embernek mi a munkája.

Van belőle arany, ezüst és fekete verzió.

A szennyeződések ugyanis hajlamosak beleragadni a szenzorokba, így a fasírt készítésnél vagy tészta gyúrásnál azért érdemes levenni. A nedvességet jól bírja, és nem is ráz vagy bizserget egyáltalán.

Van belőle arany, ezüst és fekete, és biztos, hogy ha sikeres lesz, akkor hamar érkeznek majd a különféle színekben pompázó darabok is.

A szenzorai működés közben zölden világítanak, és ezek fénye néha átszűrődik. Ez éjszaka zavaró lehet, előfordult, hogy arra ébredtem, hogy valami ördögi fény világított a szemembe.

Mire jó?

Mivel kijelző, mikrofon és hangszóró nincs rajta, így a kommunikációs feladatokat el lehet felejteni. Még arra sem képes, hogy rezgéssel jelezze az üzenetet vagy hívást, de ezt azért valahogy túl lehet élni.

A belső részén találhatóak a szenzorok.

Az fitnesz funkciók terén is elmarad az óráktól vagy karkötőktől. Csak a sétát, futást és az úszást képes automatikusan felismerni. Minden mást manuálisan kell elindítani a telefonon. A mért adatok az appban jelennek meg, ugyanakkor ezek egészen pontosnak tűnnek. A pulzusnál ugyanakkora értéket mutat, mint az orvosi eszköz, és a lépésszám pont annyi lett vele, mint az óránál.

Csinos tokban lehet tölteni.

A kapott adatokból a telefonon futó szoftver képes kiszámolni az elfogyasztott kalória mennyiségét, a már megszokott módon. Az alvásfigyelést is lehetővé teszi, és ez biztos, hogy jól működött, mert órára keltem egyik hajnalban, és pont arra az időpontra jelezte az ébredést, amikor a vekker csörömpölni kezdett.

Appon keresztül lehet megnézni az adatokat.

Az üzemideje egyetlen feltöltéssel durván hét nap a vizsgálataim alapján. Azaz jóval tovább húzza, mint a legtöbb óra, köszönhetően annak, hogy nincs rajta energiazabáló képernyő. A töltéshez egy csinos tokba kellett tenni, ami ben biztonságosan tárolható.

Meggyőző?

Arra, amire kitalálták, tökéletesen alkalmas, és emiatt abszolút életképesnek tűnik az okos gyűrű. Tényleg képes bizonyos tekintetben kiváltani az okos karkötőket és órákat.

Bőven benne van a pakliban, hogy egészen hamar felkapottá válik, és akár még a karácsony egyik nagy slágere is lehet.

Olyan újdonság, amivel lehet villogni, amivel a gazdája jelezheti, hogy figyel a trendekre. Emellett teljes mértékig social média kompatibilis, ugyanis kiválóan lehet mutogatni a fotókon, videókon, ez pedig sokaknak számít.

Van fantázia az okos gyűrűben, könnyedén lehet trend a viselése

Az ár persze jó kérdés: a nálam járt Samsung Galaxy Ring ára 450 euró, azaz durván 160 000 forint. Egy hasonló tudású okos óra ennek már a töredékéért is beszerezhető. De az is igaz, hogy az ilyen nagy újdonságok az első időszakban mindig igen drágák.

Bár a termék hivatalosan még nem kapható Magyarországon, biztos vagyok benne, hogy ez idővel változni fog. Mint ahogy abban is, hogy a komoly riválisok R&D központjaiban már gőzerővel folyik a munka. Bár már más márkák is kínálnak ilyen terméket, az igazán nagy cégek közül egyelőre csak a Samsung emelte be a kínálatába.

Egyértelműen van rá esély, hogy az okos gyűrű legyen a következő Nagy Őrület, és legalább olyan sikeres legyen, mint a smart karkötők.

És miután már most is bőven használható, ez nem jelenti azt, hogy rögtön tökéletesre csiszolták. A készülékház lehetne még vékonyabb, az üzemidő nagyobb, az ár pedig alacsonyabb. Emellett azon is kell dolgozni, hogy még több mozgásformát ismerjen fel magától. Tehát még bőven van hova fejlődni, így még csak a bemelegítésnél járunk. Az igazi verseny csak most kezdődik.

The post Jó esély van rá, hogy ez a kütyü legyen a következő Nagy Őrület appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed