Jóval hidegebb tavasz jön, mint vártuk

Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) tisztviselői a napokban bejelentették, hogy egy viszonylag hosszú átmeneti időszak után kezdetét vette a La Niña éghajlati jelenség. A tájékoztatás szerint ez az időszak várhatóan gyengébb és rövidebb lesz a megszokottnál, azonban Molnár László meteorológus, a Kiderül.hu munkatársa a 24.hu-nak elmondta: mivel egy erős El Niñóból megyünk át egy gyenge La Niñába, nagy valószínűséggel a megszokottnál hidegebb lesz a tavaszunk.

Varga Jennifer / 24.hu Molnár László meteorológus.

Mi is az az El Niño és La Niña?

Dél-Amerika északnyugati partjaitól nagyjából Indonéziáig húzódik az a tőlünk nézve messze eső régió, amely az úgynevezett ENSO jelenségen keresztül az egész bolygó időjárását nagyban befolyásolja. A betűszó kibontva El Niño – Southern Oscillation, vagyis El Niño – Déli Oszcilláció, ami egy tengerfelszíni hőmérsékleti anomáliát takar.

Ennek mozgatórugói a mindig keleti irányból fújó passzátszelek. Amennyiben erős a légmozgás, akkor a dél-amerikai szárazföldnek ütközve hideg víz tör a felszínre, így tehát minél erősebb a passzátszél, annál több hideg víz áramlik fel, és lepi el a több millió négyzetkilométeres felületet. Ha viszont a szél gyenge, épp ennek ellenkezője történik, vagyis alulról érkező hűtés hiányában a vízfelszín hőmérséklete egyre csak emelkedik.

A vízfelszín hőmérsékletét havonta regisztrálják, és a hő változásától függ, hogy El Niño, La Niña vagy épp semleges időszakról van szó.

Plusz/mínusz fél Celsius-fokos eltérésnél még semleges állapotról beszélünk. A pozitív irányban történő, fél fokot meghaladó eltérésnél viszont már létrejön az El Niño-hatás, ugyanilyen negatív változásnál pedig a La Niña.

Mérsékelt hatása lesz ránk

A Kiderül.hu munkatársa lapunknak elmondta: bár a NOAA tisztviselői azt közölték, hogy a várakozások szerint tavaly nyáron kellett volna elkezdődnie a jelenségnek, az ECMWF szezonális előrejelzés már tavaly nyáron és ősszel is legfeljebb egy gyenge La Niña állapotot jelzett. Az előrejelzések szerint egyébként valóban rövid és gyenge La Niña-időszakra számíthatunk: a NOAA jelenleg nagyjából 40 százalékra becsüli annak az esélyét, hogy a La Niña 2025 márciusában-májusában még fennmarad.

Molnár László azonban hozzátette, az adatok alapján úgy tűnik, nagyjából tavasz elejéig tarthat ki a La Niña, és a mélypontja is csak valahol mínusz 0,6 fok környékén alakulhat.

Magyarországra emiatt nem is lesz hatása önmagában.

A meteorológus szerint a La Niñának legalább öt hónapon keresztül fenn kellene állnia ahhoz, hogy abból Magyarországon kimutatható aszály, tehát csapadékhiányos helyzet alakulhasson ki. Annyiban viszont van hatása az ENSO-jelenségnek hazánk klímájára, hogy az idei téli időszak azért jóval hidegebb, mint a tavalyi volt, mert egy rendkívül erős El Niñóból megyünk át egy gyenge La Niñába. A differencia hatalmas, 2,5 fok környéki, ami azt jelenti, hogy a hőelvonás óriási.

Adrián Zoltán / 24.hu Hóesés Budapesten 2025. január 15-én.

Molnár László szerint jelenleg 6 hónapra van előrejelzésük, tehát nagyjából a nyár közepéig látunk most el, ez alapján nagyrészt semleges állapot lesz, maximum a legvégén mehet át gyenge El Niñóba. A felfutás pedig jól láthatóan elmarad a 2023-ban tapasztaltaktól, ami nem meglepő, ugyanis jellemzően 5–8 évente szokott robbanni egy olyan erős El Niño.

A meteorológus fontosnak tartotta kiemelni, hogy ugyan a La Niña várhatóan nem okoz majd jelentős változást hazánk klímájában, a poláris örvény viszont rendkívül erős az idei tél folyamán.

Ez egy ketyegő bomba, ugyanis minél később következik be a szezonális legyengülése, annál markánsabb hidegbetörést vonhat maga után.

Elmondása szerint hasonlóra számíthatunk, mint az ukrán–orosz háború kitörésének időpontjában, amikor szintén nagyon sokáig kitartott a poláris örvény erős szinten, majd 2022. február végén szakadt be, és okozott szokatlanul hideg tavaszt.

The post Jóval hidegebb tavasz jön, mint vártuk first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed