A kormány októberi döntése alapján részben a diákhitelre hajazva a jövő évtől maximum 4 millió forintos, kamatmentes, szabad felhasználású munkáshitel nyújtható 17–25 év közötti fiataloknak, akik nem tanulnak a felsőoktatásban, ugyanakkor már beléptek a munkaerőpiacra.
A babaváróval is rokonságban lesz a munkáshitel, hiszen a folyósítás után született gyerekekre törlesztés-felfüggesztést, illetve két gyerek megszületése esetén a még fennálló tartozás felét, a harmadik gyermek megszületése után pedig a teljes tartozást elengednék.
Bár a gyerekvállalás a nyugdíjasoknál már nem jöhet szóba, a munkáshitel mintájára az Országos Nyugdíjas Parlament (ONYP) nyugdíjashitel bevezetését javasolja,
65 év felettieknek,
a 13. havi nyugdíj terhére,
kamatmentesen,
10 év futamidőre,
maximum az átlagnyugdíj összegéig (a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint októberben 233 854 forint volt az átlagos öregségi nyugdíj).
Tehát: ha valakinek átlagos a nyugdíja, és felvesz jövőre ennek megfelelően mondjuk 240 ezer forint nyugdíjashitelt, akkor tíz évig 24 ezer forinttal kevesebb 13. havi nyugdíjat fog kapni. Ez az évek előre haladtával arányaiban egyre kisebb teher lesz neki, mivel közben minimum minden januárban emelkedik is a nyugdíja a költségvetésben tervezett inflációval. A nyugdíját pedig így is minden hónapban megkapná, csupán a 13. havi lenne neki valamennyivel (kezdetben csaknem 10 százalékkal, később kevesebbel) kevesebb.
Ha a nyugdíjas meghal, mielőtt a 10 év törlesztése letelne, azt az ONYP az állami kezességvállalás keretében tartaná célszerűnek kezelni. Azaz azt szeretnék, hogy halálozás esetén a fennmaradó hitelrészt az állam vállalja magára.
A nyugdíjashitelre azért lenne szükség, mert, ha egy nyugdíjas megszorul (például mert a házastársa temetését kell kifizetnie), nemigen tud honnan pénzt szerezni. Persze akadnak hitelek, de az ONYP elnöke, Karácsony Mihály információi szerint, ha hirtelen pénzre van szükségük, az idősek közül sokan inkább zálogosítják el a még meglévő értékeiket (akár még a karikagyűrűjüket is), vagy ami még rosszabb, uzsorásokhoz fordulnak. Nekik lenne egy kockázatmentes, elviselhető törlesztésű hitel a nyugdíjashitel, aminek visszafizetése a szervezet elképzelése szerint nem veszélyeztetné az idősek rendszeres megélhetési forrását, vagyis a havi nyugdíjukat.
The post Karácsony Mihály: Ha van munkáshitel, legyen nyugdíjashitel is! first appeared on 24.hu.