Kiderült, miként pusztítja el sugárterápia a rákos sejteket

Az ausztrál Gyermekegészségügyi Kutatóintézet (CMRI) szakemberei vezette csoport áttörést ért el annak megértésében, hogy az egyes ráksejtekre miért hat eltérően a sugárterápia, és az egyes daganatsejtek miként pusztulnak el ennek hatására. Évtizedek óta kutatják a szakemberek mi az oka a különbségnek, miért hat eltérően a sugárterápia ugyanazon daganat különböző sejtjeire.

Azért fontos ennek megértése, mert bizonyos sejtpusztulást észrevesz az immunrendszer, és ennek hatására a többi daganatsejtet igyekszik eltenni láb alól. Vannak azonban olyan sejtpusztulások is, amelyekről nem vesz tudomást az immunrendszer, és ezért nem is tudja megtámogatni a daganat elleni küzdelmet.

A rákgyógyításban pedig az a legfontosabb, hogy a páciens saját immunrendszerét vegyék rá a daganatsejtek pusztítására.

„Az a meglepő eredményünk, hogy az a DNS-javítási folyamat, amely alaphelyzetben az egészséges sejtek védelmét látja el, meghatározza, hogy miként pusztítja el a sugárterápia a daganatsejteket” – magyarázta Dr. Tony Cesare professzor, a kutatócsoport vezetője.

A sejtek DNS-e folyamatosan károsodik, épp ezért égető szükség van olyan folyamatra, amely a sejteken belül ki tudja javítani a keletkezett károkat, a sejtek csak így maradhatnak egészségesek. Úgy tűnik, ez a javító mechanizmus képes felismerni azokat a sejteket, amelyeket például a sugárterápia rendkívüli mértékben károsított, és utasítást tud adni e ráksejteknek arra, hogy miként pusztuljanak el.

Amennyiben egy bizonyos módszerrel, az úgynevezett homológ rekombinációval próbálja a javító mechanizmus befolyásolni a sejt sorsát (egészen leegyszerűsítve: kicseréli a hibás DNS-szakaszt egy hasonlóra), az a sejt az osztódása során pusztul el. Azonban az immunrendszerünk a sejtosztódás közben bekövetkező sejthalált nem figyeli – ez pedig ellentétes azzal, amit a rákgyógyításban szeretnénk elérni.

A másféle javítási mechanizmus hatására a károsodott sejtek a sejtmagból a hibás DNS-töredékeket mintegy kidobálják a sejtek sejtmagon kívüli részére. Ezek a sejtben úszkáló töredékek az immunrendszer számára idegen DNS-nek tűnnek (pl. vírusnak, baktériumnak), így megtámadja az érintett sejtet. A terápia során erre volna szükség.

A kutatók most kimutatták, hogy amennyiben kikapcsolták a homológ rekombinációt, már az erős immunválaszt kiváltó módon pusztultak el a sejtek. Kiderült az is, hogy az emlőrákos esetek egy részében és a homológ rekombinációban is kulcsfontosságú BRCA2 gén mutációjával rendelkező daganatsejtek nem pusztultak el a sugárterápia utáni osztódáskor. Ez azt is jelenti, hogy a daganatgyógyításban a homológ rekombinációt gátló szerek segítségével a ráksejtek pusztulása immunválaszt fog kiváltani, és ez további ráksejt-pusztulást jelent.

A kutatók besugárzott (élő) sejteket tudtak speciális mikroszkópos módszerrel követni a sugárzás utáni héten. „Élőben nézhettük, milyen összetett hatása van a sugárterápiának, így tudtuk kideríteni, mi miért is zajlik” – tette hozzá Cesare professzor. A felfedezéssel sokkal hatékonyabbá tehetik a sugárterápiát, különösen akkor, ha azt a rákgyógyításban egyre nagyobb szerepet kapó immunterápiával kombinálják.

Cesare professzor elmondta, hogy a kutatást vezető Dr. Radoslaw Szmyd hat éven át dolgozott e „rendkívül kemény dió feltörésén”, hozzátette az efféle kutatómunka csak hatalmas kitartással hozhat sikert. „Az ilyen felfedezés igen hasznos, és óriási változást jelenthet az emberek életében.”

Landy-Gyebnár Mónika

The post Kiderült, miként pusztítja el sugárterápia a rákos sejteket first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed