Kitől, mit és mennyit remélhetünk a párizsi olimpián?

Nagy reménységek, izgalmas – vagy éppen botrányos – felkészülések, váratlanul távol maradók és az aranyló álmok – na meg a várva várt, több tízmilliós jutalom. Megnéztük, mire számíthatunk a párizsi ötkarikás játékokon a magyar olimpikonoktól, és hogy ki jutott be a nemzeti küldöttségbe a legértékesebb sportolók listájáról.

A párizsi olimpia a hivatalos megnyitója előtt két nappal, már szerdán elkezdődött a versenyekkel, csütörtökön pedig már magyarok is megméretették magukat. A nemzeti küldöttségből elsőként a női kézilabda-válogatott kezdte meg olimpiai szereplését, méghozzá a házigazda, címvédő és világbajnok Franciaországgal játszottak. A magyar válogatott 31-28-ra kikapott ugyan a párizsi olimpia női kézilabdatornájának első fordulójában, ám Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány együttese egyáltalán nem esélytelen.

Utoljára a Sydney-i olimpián nyújtott kimagasló teljesítményt a női kézis válogatott, amikor is döntőbe jutottak. Most két hatcsapatos csoportban zajlanak a mérkőzések, az első négy-négy válogatott jut a negyeddöntőbe. A csapat számára vasárnap a Brazília, jövő kedden az Angola, jövő csütörtökön a Spanyolország, illetve jövő szombaton a Hollandia elleni találkozó is nyerhetőnek tűnik, de mindegyik meccs rendkívül nehéznek ígérkezik.

És ez valahogy igaz a magyar olimpiai keret más tagjaira is.

Nyerhető, de nehéz meccsek állnak a magyar csapat tagjai előtt a párizsi olimpián.

Nemcsak a kézis lányok számítanak ugyanis igazi reménységnek Magyarország számára. Az eddigi öt helyett már hét aranyat jósol Magyarországnak a párizsi olimpiára a statisztikai elemzésekkel foglalkozó Gracenote, amely novemberben még csak két első helyezést adott a piros-fehér-zöld színekben versenyzőknek, míg februárban három végső győzelmet prognosztizált.

Ahogy a felkészítőkön, úgy az olimpiai selejtezőkön is szép számmal mutattak tehát jó formát a magyar sportolók.

Hány olimpikonunk van?

A párizsi játékokon – jelen állás szerint, tartalékokkal együtt – 21 sportági szakágból 180 magyar sportoló vehet részt összesen 106 versenyszámban, ami az elmúlt két évtized legnagyobb létszámú csapata.

Legutóbb Tokióban – ugyancsak tartalékokkal együtt – lehetett volna 175 résztvevőnk, végül 173 fős csapat utazott Japánba. A mostaninál több kvótaszerzőnk még 2004-ben, Athénban volt, akkor 209 fő alkotta a sportolói delegációt. A magas összlétszám ellenére a hagyományos egyéni sportágakban valamivel kevesebb indulónk lesz, mint három éve volt. Sőt, az olimpiai bizottság május eleji közgyűlésén közzétett becslés még 190 fő körüli csapatlétszámot tippelt – akadnak tehát, akik mégsem jutottak ki.

Ilyen Hosszú Katinka, a Forbes legértékesebb magyar sportolói listájának 4. helyezettjének ugyanis első gyermeke születését követő visszatérési vágyai ellenére nem sikerült megúsznia 200 méter vegyesen a párizsi induláshoz előírt olimpiai szintet a Rómában zajló Sette Colli (Hét Domb) elnevezésű nemzetközi viadalon. A háromszoros olimpiai, kilencszeres világ- és tizenötszörös Európa-bajnok úszó, kislánya születése óta az országos bajnokságon tudott dobogóra állni (2024-ben két bronzérmet szerzett), Párizsban azonban szakkommentátorként lesz jelen – és, ahogy azt közösségi médiafelületein kommunikálta, így is boldog.

Nincs is ok a búslakodásra, hiszen idén a magyar küldöttségben hat olimpiai bajnok is van: a vívó Szilágyi Áron, az úszó Milák Kristóf, a vízilabdázó Varga Dénes, továbbá három kajakos: Kopasz Bálint, Tótka Sándor és Csipes Tamara.

És hány érmünk lehet?

Mindig nehéz hiteles becslésekbe bocsátkozni erről, de a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) optimális esettel kalkulálva 15 és 25 közé tette a magyar versenyzők által nyert érmek számát – további 22-36 döntős helyezéssel kiegészítve azt. Emlékeztetőül: Tokióban 6 arannyal, 7 ezüsttel és bronzzal, azaz összesen 20 éremmel zártak a magyar sportolók, míg további 22 pontszerző – azaz 4–6. helyet jelentő – eredményünk volt.

És persze az is biztos, hogy motivációból nem lesz hiány. Nemcsak a sporteredmények hajthatják a versenyzőinket, hiszen a MOB közlése szerint a párizsi olimpián 10 százalékkal több pénzt kapnak egy érem után a magyar olimpikonok.

Az aranyért a tokiói olimpia előtt 35 millió forint járt, Japánban már 50, idén pedig 55 milliót vihetnek haza. 

Az ezüstért 35,7 helyett 39,27 millió, a bronzért 28,5 millió helyett 31,35 forint jár majd. 

A sportolók 4. helyezésért 21,5 millió helyett 23,65, az 5. helyezésért 14,3 millió helyett 15,73, a 6. helyezés után 11,4 millió helyett 12,54, a 7. helyért 5,7 millió helyett 6,27, a 8. hely után pedig 2,8 millió helyett 3,08 milliót vihetnek haza.

Na de vajon kiket nézhetünk majd meg azok közül a sportolók közül, akikre egyébként is leginkább figyel a magyar közönség?

Forbes sportlista 2024

Feljöttek a focisták, fájóan hiányoznak a női kézisek vagy a kajak-kenu, de immár két sportolót ad a 25 legértékesebb közé az országúti bringa. A Forbes idén is, immár 8. alkalommal állította össze a legértékesebb sportolók listáját azt vizsgálva, az elmúlt négy évben nemzetközi eredményeket elért, aktív magyar sportolók közül ki az, aki a leginkább tud olyan énmárkát építeni, amivel plusz bevételeket képes generálni.

A 25 LEGÉRTÉKESEBB MAGYAR SPORTOLÓ TELJES LISTÁJA ITT >>>

Legendák és balhék

Természetesen nem hiányozhat Párizsból a 2024-es Forbes sportlista első helyezettje, Szilágyi Áron. A háromszoros olimpiai bajnok, a kardvívás élő legendája 2022-ben megszerezte első egyéni világbajnoki aranyát is, ez még hiányzott a repertoárjából (a csapattal is nyert 2023-ban, 16 év után sikerült újra a bravúr). A 2023-as a pályafutása egyik legjobb éve volt, így komoly éremesélyesként érkezett meg az elsők között Párizsba.

Nagy kérdés, mennyire viseli meg, hogy az edzője, Decsi András nem lesz ott az ötkarikás játékokon. A férfi kardozók vezetőedzője azért mondott le posztjáról egy hónappal a versenyek előtt, mert a szövetségben átírták a kardcsapat összetételét, Decsi öccse, Tamás helyett Rabb Krisztián került be a kvartettbe. 

Bár ezernyi találgatás övezte az elmúlt évét, nem hiányozhat Párizsból Milák Kristóf sem. A 200 méteres pillangóúszás világcsúcstartója egyértelmű esélyesként ment Tokióba, ahol bírta a nyomást, olimpiai bajnokként tért haza. Egy évre rá hazai közönség előtt a 100 méter vb-aranyát is behúzta fő száma mellett.

Aztán megkezdődtek a pletykálkodások arról, hogy az úszással járó monotónia mentálisan megviselte, és kihagyja az edzéseket. Ugyanakkor egy interjúban azt is mondta, „aki aggódik értem, nem ismer eléggé”. Tavaly óta a nyilvánosságban így is keveset szerepelt, a szakma pedig folyamatosan nélküle nyilatkozott róla, és arról, hogy milyen forma-visszaesésre kell felkészülni. Aztán Milák június elején a világ második legjobb idejével nyert ebben a számban a Mare Nostrum nemzetközi úszóverseny harmadik, monte-carlói záróállomásán, majd a belgrádi úszó Európa-bajnokságon 100 és 200 méteres pillangón is a dobogó legfelső fokára állhatott fel.

A héten újabb szívinfarktus hordtak ki lábon a rajongok, amikor kiderült, szerda reggel elutazott Párizsba a magyar úszóválogatott, de Milák Kristóf nem tartott a többiekkel. Nyugi: Sós Csaba, az úszók szövetségi kapitánya ezt azzal indokolta, hogy bár az úszóversenyek már szombaton megkezdődnek, Miláknak először csak kedd délelőtt kell vesenyeznie a 200 méteres pillangóúszás előfutamaiban.

Karikás kerekesek

A Forbes sportlista 2024-es 10. helyezettje, Valter Attila országúti kerékpáros a mezőnyverseny mellett az egyéni időfutamon is rajthoz állhat a párizsi olimpián. Róla mindenki tudja, hogy részese volt annak a Visma csapatnak, aminek történelmi szezonja volt tavaly: mindhárom háromhetes Grand Tour-verseny (Giro, Tour de France, Vuelta) győztesét a holland csapat adta, a világranglistát az első helyen zárták.

A legjobb magyar bringás zsinórban háromszor nyerte meg a férfi mezőnyversenyt a magyar bajnokságon. A Visma Lease a Bike csapatában egynapos versenyeken már kapitányi szerepben is kipróbálták. Eddigi legnagyobb sikere, hogy 2021-ben három napig is viselhette a Giro összetett versenyét vezetőnek járó rózsaszín trikót, nagy kérdés, hogy az olimpiai számokban mire lehet számítani tőle.

Kerekezik majd az ötkarikás játékokon Vas Kata Blanka is. A sportlistánk 24. helyére felkerült bringás a női szakág legjobb csapatában, az SD Worx-ben teker, sőt, történelmi sikert elérve viselhette az összetett élén állónak járó piros trikót a női Vueltán, a spanyol körversenyen, a svájci körön pedig szakaszt is nyerni tudott. Glasgow-ban 2023-ban U23-as világbajnok lett, és bár országúti mezőnyversenyeken aratta az elmúlt évek nagy sikereit, valamennyi szakágban versenyez, a párizsi olimpián a montain bike versenyen áll majd először rajthoz, amiben Tokióban 4. helyen végzett.

Párosban is bizonyítanának

Ott lesz az olimpián Fucsovics Márton, listánk idei 11. helyezettje, aki 2024 májusában három év után jutott újra ATP-torna döntőjébe és hat évvel első győzelme után újra diadalmaskodott egy fordulatos meccs után a bukaresti döntőben (legutóbb 2018-ban Genfben nyert). A trófea mellé 88 125 eurót (34,4 millió forint) kapott, a világranglistán pedig az 53. helyre jött fel. Karrierje során eddig közel 7 millió dollárnyi pénzdíjazást ütögetett össze.

Hasonlóképpen ott lesz Párizsban Marozsán Fábián, sőt, ketten együtt párosban is elindul az ötkarikás játékokon. A Forbes sportlista 22. helyezettje jelenleg a legmagasabbra rangsorolt férfi teniszezőnk. Marozsán a 42., Fucsovics pedig az 55. helyen állt az egyéni rangsorban nyár elején, így alanyi jogon vívták ki az olimpiai részvételt.

Marozsán igazi csodagyerek; eddigi legjobbja a 36. pozíció volt a világranglistán. 2023 májusában még csak a 135. helyen szerénykedett, amikor a római mestertornán begyűjtötte a sportág új sztárjának skalpját, legyőzte Carlos Alcarazt. Azóta győzedelmeskedett Casper Ruud és Holger Rune felett is, így a nemzetközi sajtó ráaggatta az „óriásölő” jelzőt is. A Fucsovics-Marozsán páros meccsei tehát biztosan tartogatnak izgalmakat.

Az olimpiai teniszversenyek július 27-től augusztus 4-ig tartanak a Roland Garros salakpályáin.

A balatoni cápa és a víz királynője

Noha az országos bajnokságon ketten is le tudták győzni, a nyíltvízi úszás regnáló világbajnoka és olimpiai ezüstérmese, a veszprémi Rasovszky Kristóf kizárólag a Szajnában sorra kerülő küzdelemre összpontosít. A Forbes idei sportlistájának 13. helyezettje a dohai világbajnokságon 10 kilométeren – ami a nyíltvízi úszás királykategóriájának számít – egyéni aranyérmet, csapatban bronzot nyert, a belgrádi Eb-n viszont a dobogó legmagasabb fokára állhatott már fel a magyar válogatott. Ezzel 2024-ben már második világbajnoki elsőségét ért el, korábban 5 kilométeren lett a világ legjobbja. Az olimpiai évet tehát nagyon jól indította a „balatoni cápa”.

Hasonlóképpen szoríthatunk a víz királynőjének, Kapás Boglárkának is Párizsban. Az olimpiai bronzérmes, világbajnok és hétszeres Európa-bajnok úszó utolsó ötkarikás megmérettetésére készül, Belgrádban egy Eb-bronzzal hangolódott Párizsra. Ez lesz az ötödik olimpiája, a harmadik, amin párjával, Telegdy Ádámmal együtt vesz részt, és az első, amin már mint feleség, azaz Telegdy-Kapás Boglárka néven.

Az is biztos, hogy ez lesz az utolsó olimpiája, hiszen év elején bejelentette, visszavonul. Tartalmas pályafutás és küzdelmes négy év van mögötte. Négy éve derült ugyanis ki, hogy autoimmun betegséggel küzd, 2021-ben elvesztette testvérét, a medencében azonban a nehézségek ellenére is teljesített és megmaradt a mindig őszinte és mosolygós közönségkedvencnek – fogalmaztunk a Forbes sportlista 18. helyezettjéről.

Bajnokok és aranykorok

A visszavonuló olimpikonjaink között a listánkon 17. helyezett Lékai Máté is ott van Párizsban. A magyar válogatott irányítója páratlanul sikeres karriert tud magáénak. 2022-ben 8 év után igazolt Veszprémből az FTC-hez (korábban két-két évig volt a Szeged és a Celje játékosa is), többszörös magyar bajnok és kupagyőztes, háromszor játszott Bajnokok Ligája döntőt, de egyszer sem sikerült aranyat nyernie. Tagja volt a 2012-ben Londonban bravúros 4. helyet szerző válogatottnak, és már korábban bejelentette: a párizsi lesz az utolsó olimpiája aktív játékosként.

A lányokhoz hasonlóan a férfi kézilabda-válogatott is nagy reményekkel indult el Párizsba, ők szombaton játszanak először, méghozzá Egyiptom ellen. A labdás játékokat és az úszást rengeteg magyar követi, de a napokban egy reprezentatív felmérésből az is kiderült, hogy a vízilabdát is nagy arányban nézni fogják a magyarok. Nem is csoda:

11 fukuokai világbajnok kapott helyet a párizsi olimpiára utazó 13 fős magyar férfi vízilabda-válogatottban. 

A legértékesebb magyar sportolók listáján 23. helyezett Varga Dénes is részese a párizsi ötkarikás játékoknak. Ő egy igazi sportlegenda: az olimpiai, kétszeres világ- és Európa-bajnok magyar vízilabdázó az elmúlt 3 évben mindig bajnoki címet ünnepelhetett a Fradival, a 2023/24 szezont ráadásul egy Bajnokok Ligája-győzelemmel koronázták meg. Bő 15 éve meghatározó játékosa a sportágnak, számos egyéni díjjal a klub- és válogatott sikerek mellett. Az egyetlen aktív olimpiai bajnok pólósunk 2023 májusában beszélt arról, hogy hererákot diagnosztizáltak nála – egy sikeres műtétet követően egy hónappal később már újra medencében is volt.

Végül, de nem utolsó sorban a Forbes-lista idei helyezettjei közül Vogel Soma párizsi szereplését is megnézhetjük. Az olimpiai bronzérmes, világ-, és Európa-bajnok magyar válogatott vízilabda kapus a Fradival sorra nyerte a bajnoki címeket az elmúlt 3 évben, és már kétszeres Bajnokok Ligája-győztesnek is mondhatja magát. A 26 éves klasszis kapus Tokióban még epizódszerepet kapott, azóta viszont a válogatott húzóembere. A 2024-es Év Sportolója Gálán az év sportpillanatának választották az „aranyat érő” utolsó ötösvédését, amivel Magyarország végül legyőzte Görögországot a vízilabda-világbajnoki döntőben. A Fradival ebben a szezonban mindent megnyert (bajnokság, kupa, BL), így számára is az a nagy kérdés: vissza tudják hozni a magyar vízlibada aranykorát idéző teljesítményt Párizsban?

The post Kitől, mit és mennyit remélhetünk a párizsi olimpián? appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed