Kizárólag a Kárpát-medencében él ez a ritka vadvirág

A siklóernyősök és a természetvédők közötti évtizedes konfliktus oldódhat meg egy uniós projekt eredményeként, közölte a Pilisi Parkerdő Zrt. A Pilis-tető a főváros közelében a legkedveltebb siklóernyős- és sárkányrepülő elugróhelyek közé tartozik, ugyanakkor itt él a hazánk rendkívül ritka növényének, magyarföldi husáng világállományának nagyjából fele.

A sportolók taposása vadvirág kipusztulásához vezethet, ennek megelőzésére törekszik az új tervezet.

A magyarföldi husáng (Ferula sadleriana) egy veszélyeztetett vadvirág, amely kizárólag a Kárpát-medencében fordul elő. Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250 ezer forint. Nagytermetű, ernyős virágzatú, sárga-sárgászöld színű növény, amely hazánk egyik legféltettebb természetvédelmi értéke.

A védelem ellenére azonban több tényező is fenyegeti, elsősorban a megnövekedett turizmus és az illegális területhasználat okozta terhelés, taposási károk, amit főleg a siklóernyősök és sárkányrepülősök, valamint a kirándulók, kerékpárosok idéznek elő.

Ezeket megelőzendő a Pilisi Parkerdő és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság közösen emelt szintű, acélszerkezetes tanösvényt és az ország első kiépített siklóernyős elugrópontját építi meg. Mindezek eredményeként a siklóernyősök biztonságosan tudnak startolni, a kirándulók gyönyörködhetnek a kilátásban és a fokozottan védett gyep is sértetlen marad.

A munkálatok 2025. február elején kezdődnek és várhatóan 2025. december végére fejeződnek be.

The post Kizárólag a Kárpát-medencében él ez a ritka vadvirág first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed