Maláriamentessé nyilvánították Egyiptomot, az előrelépést történelmi jelentőségűnek nevezte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) – írja az Al Jazeera. A szervezet szerint az eredmény a betegség felszámolása érdekében végzett közel egy évszázados munka csúcsa.
A malária egyidős magával az egyiptomi civilizációval, de a betegség, amely a fáraókat sújtotta, ma már a történelemhez tartozik, nem pedig a jövőhöz
– mondta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO vezetője.
Világszerte mostanra 44 ország és egy terület kapott maláriamentes minősítést. Ezt a WHO akkor adja meg, ha egy állam bebizonyította, hogy az Anopheles-szúnyogok által terjesztett, őshonos malária terjedési lánca legalább három egymást követő évben országszerte megszakadt. Emellett azt is igazolnia kell, hogy képes megakadályozni az átvitel újbóli kialakulását.
A WHO szerint a malária évente több mint 600 ezer ember halálát okozza, az áldozatok 95 százaléka afrikai. 2022-ben világszerte 249 millió esetet regisztráltak, ez jelenleg az utolsó év, amelyről rendelkezésre állnak adatok.
A szúnyogok által terjesztett malária leginkább a trópusi országokban fordul elő, a fertőzést egy parazita okozza. „A malária felszámolásáról szóló tanúsítvány mai átvétele nem az út vége, hanem egy új szakasz kezdete” – nyilatkozta Khaled Abdel Ghaffar egyiptomi egészségügyi miniszter. Mint hozzátette, mostantól fáradhatatlanul és éberen kell dolgozniuk azon, hogy a felügyelet, a diagnózis és a kezelés legmagasabb színvonalának fenntartásával megőrizzék az elért eredményt.
Az ember és a szúnyogok közötti kapcsolat csökkentésére irányuló korai erőfeszítések Egyiptomban az 1920-as években kezdődtek, amikor az ország betiltotta a rizs és a mezőgazdasági növények termesztését a lakóházak közelében. 1942-re, a második világháború alatti lakossági kitelepítések következtében a helyi megbetegedések száma több mint 3 millióra emelkedett.
Az 1960-as években épült Asszuáni-gát új kockázatot alakított ki, mivel az állóvíz ideális környezetet teremtett a szúnyogok számára. 2001-re ugyanakkor az ország már ellenőrzés alatt tartotta a betegséget.
A maláriás halálesetek több mint egynegyede Nigériához köthető, az országot a Kongói Demokratikus Köztársaság, Uganda és Mozambik követi. Idén fokozódtak a fertőzés oltásokkal történő megállítására irányuló erőfeszítések.
The post Maláriamentes lett Egyiptom first appeared on 24.hu.