Még a műtét utáni fájdalmat is csillapítja – borsmenta-illóolaj

Faasztalon kis illóolajos üvegbe valaki illóolajat cseppent egy pipettával, körülötte nagy csokor borsmenta.

Faasztalon kis illóolajos üvegbe valaki illóolajat cseppent egy pipettával, körülötte nagy csokor borsmenta.

Egy nemrégiben napvilágot látott tanulmány szerint a borsmenta-illóolaj aromaterápiás hatásai nagyon hatékonyak lehetnek műtétet követően, ugyanis csökkenti a fájdalmat, és még az alvás minőségét is javítani tudja.

A hatékony fájdalomcsillapítás azért is kulcsfontosságú műtétet követően, mivel lehetővé teszi a betegek gyorsabb felépülését, és jelentősen csökkenti a szövődmények kialakulását. Egyes esetekben nem helyettesítheti a gyógyszereket egyik illóolaj sem, azonban vannak olyan esetek, amikor sikeresen kiegészítheti azt.

Egy vizsgálatba 60 olyan beteget vontak be, akiket 2 csoportra osztottak. Az egyik a kontrollcsoport volt, míg a másik csoport tagjain alkalmazták a borsmenta-illóolajat műtét után. Ezt követően pontozással döntötték el, hogy mely csoport tagjai számolnak be nagyobb fájdalomról. Nem volt meglepő a kutatók számára sem, hogy az aromaterápiás csoportban jóval alacsonyabb pontozást értek el a résztvevők, mint a kontrollcsoportban.

A tudósok úgy vélik, hogy a borsmenta-illóolaj olyan összetevői, mint a mentol, a karvon és a limonén nagyban hozzájárulnak a fájdalomcsillapító hatáshoz. Különösen a mentol nevű összetevő járul ehhez hozzá. A borsmenta-illóolaj ezen kívül pihentető és nyugtató hatásokkal is rendelkezik. Az illóolaj nemcsak a stressz-szintet csökkenti, de az alvás minőségét is javítani tudja. Az eredmények tehát azt mutatják, hogy a borsmenta-illóolaj belélegzése csökkenteni tudja a betegek fájdalomintenzitását, illetve ennek hatására csökkenti a fájdalomcsillapító gyógyszerek használatát műtétet követően.

Hogyan és milyen más módszerekkel lehet még csillapítani a fájdalmat műtétet követően? A természetes fájdalomcsillapító módszerek nagyszerűek lehetnek a test természetes gyógyulási folyamatának ösztönzésére és a fájdalom csillapítására.

A hőterápia és a hidegterápia nagyon sokat segíthet a műtött terület véráramlásának fokozásában, a duzzanat enyhítésében és a fájdalom csökkentésében. A hideg például a duzzanatot is csökkenti, és a fájdalmat is minimalizálja. A hőterápia pedig fokozza a vér áramlását a célterületen. A fokozott véráramlás segít a szövetek helyreállításában, illetve a létfontosságú oxigén és tápanyagok szállításában.

Azt tudnunk kell, hogy nemcsak a pihenés és az ágynyugalom segíti a gyógyulást, hanem a mozgás is. A mozgás nemcsak a gyorsabb gyógyulást segíti, hanem a fájdalmat is csillapítja. A fizioterápia például segíti a mobilitást és a mozgást, ami pedig megnöveli a szövetek véráramlását, és támogatja a test természetes gyógyulási folyamatait is.

Az elme-test technikák is nagyon sokat segíthetnek a fájdalom csillapításában. A relaxációs technikák pedig arra is alkalmasak, hogy eltereljék a gondolatainkat a fájdalmainkról. Ilyen relaxációs technika: mélylégzés-technika, meditáció, nyugtató zene hallgatása. A stresszkezelési technika is enyhíti a fájdalmat, amire szükség is lehet, hiszen a stressz csak tovább fokozza a fájdalmat.

Az életmódbeli változtatások is nagyon jól működnek mint természetes fájdalomcsillapítók. A táplálkozás fontos tényező a műtétet követően, ugyanis a szövetek javításához tápanyagokra, azaz vitaminokra és ásványi anyagokra van szükség. Az egészséges táplálékok ezen kívül tele vannak olyan antioxidánsokkal, amelyek csökkentik a gyulladást és ezzel együtt a fájdalmat is. Táplálékok, amelyek segítik a szövetek műtét utáni regenerálódását: fehérjetartalmú táplálékok, teljes kiőrlésű gabonák, kurkuma, fokhagyma, bogyós gyümölcsök, halak, omega-3 zsírsavakban gazdag táplálékok.

A fájdalomkezelési technikák pedig abban segíthetnek, hogy fizikailag ne érezzünk fájdalmat, és ezzel jobb lelkiállapotba kerüljünk. Nagyon jó fájdalomkezelési technikának számít a gyengéd nyújtás, az akupunktúra, a masszázs, a jóga.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed