A holisztikus fitnesz nemcsak egyszerűen testmozgást jelent, sokkal több annál. A holisztikus fitnesz középpontba helyezi az éberséget, a mozgást, az egészséges táplálkozást. Teszi ezt a test, a lélek és a szellem közötti egyensúly kialakítása érdekében.
A holisztikus fitnesz a test, az elme és a szellem közötti kapcsolatra koncentrál és arra, hogy ezek között fennmaradjon az egyensúly, hiszen ez a módszertan úgy gondolja, hogy az érzelmi jóllét, a mentális tisztaság és a szellemi éberség szorosan kapcsolódik egymáshoz, és egyik a másik nélkül nem sokat ér.
A holisztikus fitnesz olyan edzésprogramokat, olyan gyakorlatokat foglal magába, amelyek célja nem más, mint a fizikai vitalitás megőrzése. Ez a típusú fitnesz sokféle mozgásformát magába foglal. Ide tartozhat a tánc, a lépcsőzés, a kertészkedés, a séta. Ezek a mozgásformák javítani tudják a szív- és érrendszer egészségét, növelik az erőt és az állóképességet, illetve fokozzák a hangulatot, és csökkentik a stressz-szintet. A holisztikus jóllétet támogatja többek között a kardiovaszkuláris testmozgás, a rugalmassági gyakorlatok és az erősítő edzés.
Mit is jelent a holisztikus fitneszben az éberség? Ez nem más, mint a jelen pillanatának megélése és a tudatosság ápolása. Ez voltaképpen a mindfulness gyakorlatokat foglalja magába. Ha ezt beépítjük a mindennapjainkba, akkor ez jelentősen hozzájárulhat a holisztikus fitnesz kialakulásához. Az olyan technikák, mint a jóga, a meditáció vagy a mélylégzés-technika csökkentik a stresszt, fokozzák a mentális tisztaságot, illetve javítják az érzelmi ellenálló képességet. Minél jobban tudjuk ezt az éberségi technikát gyakorolni, annál öntudatosabbak leszünk, ami mély kapcsolatot és egyensúlyt tud kialakítani a test, a lélek és a szellem hármasa között.
Nemcsak a test, az elme táplálása is elemi. A kiegyensúlyozott és tápláló étrend biztosítja a szervezet optimális működéséhez szükséges energiát és tápanyagokat, azaz vitaminokat és ásványi anyagokat. A fizikai egészséget szolgálják a tápanyagokban bővelkedő zöldségek, gyümölcsök, sovány fehérjék és a teljes kiőrlésű gabonák. Az egészséges táplálkozás létfontosságú szerepet tölt be az agy egészségének fenntartásában és az érzelmi jóllét kialakításában és megőrzésében. Az antioxidánsokban, omega-3 zsírsavakban, vitaminokban gazdag étrend támogatja a kognitív funkciókat, és a hangulatot is szabályozza.
Hogyan integráljuk a holisztikus fitneszt az életmódba? Például építsünk be olyan tevékenységeket az életünkbe, mint a jóga, a tai chi vagy a természetjárás. Lényeges, hogy mindennap, azaz rendszeresen mozogjunk.
A holisztikus fitnesz törekszik az elme és test közötti jó kapcsolat kialakítására. Ezt elérhetjük a mélylégzési-technikák gyakorlásával és a meditációval.
Részesítsük előnyben a kiegyensúlyozott táplálkozást, a teljes ételeket, azaz kerüljük a feldolgozott élelmiszereket. Fogyasszunk minél több zöldséget, gyümölcsöt, sovány fehérjéket és egészséges zsírokat.
Maradjunk hidratáltak, hiszen a rendszeres vízfogyasztás támogatja a mentális és fizikai funkciókat.
A holisztikus edzés magába foglalja a kardiovaszkuláris gyakorlatokat, a jógát és a rendszeres nyújtást. Ez segíti a rugalmasság megőrzését és a sérülések elkerülését.
Törekedjünk az érzelmi jóllét kialakítására, amit elérhetünk nem mérgező emberi kapcsolatok megerősítésével, pihenéssel, például olvasással, zenehallgatással, kertészkedéssel.

