Minden nő életében egy olyan szakasz a menopauza, amikor is sok testi és lelki változás következik be. Ezek a változások elsősorban hormonálisak, amelyek hatással vannak a fizikai és a lelki jóllétünkre. Az egyik leggyakoribb probléma a nők körében a hajhullás és a haj elvékonyodása.
Ennek nem más az oka, mint az ösztrogén és a progeszteron nevű hormonok szintjének csökkenése, illetve a tesztoszteron fokozott termelése. Egyéb tényezők is hozzájárulhatnak ezeknek a hajproblémáknak a kialakulásához, például a faggyú szekréciójának csökkenése, a pajzsmirigy diszfunkciója, gyógyszerszedés, tápanyaghiány, stressz és genetika, csak hogy néhány okot említsünk.
A kutatási eredmények azt mutatják, hogy a 40 év feletti nők mintegy 80%-a küzd ezzel a problémával. A hajhullásnak lehetnek hormonális okai is. A perimenopauza és a menopauza szakaszában csökken a progeszteronszint, amely befolyásolja az androgéneket és azok hatását a faggyúmirigyekre és a szőrtüszőkre. Az androgének megváltoztatják a haj típusát, ami a szőrtüsző szerkezetének megváltozásához vezethet és egy olyan környezethez, amely nem segíti elő az egészséges hajnövekedést.
Hiába kiegyensúlyozott az étrendünk, idősebb korunkban sok minden megváltozik. Ahogy öregszünk, nehezebben tudjuk feldolgozni és megemészteni a táplálékokat, ez pedig csökkenti a tápanyagok, azaz a vitaminok és ásványi anyagok felszívódását és ezzel együtt azok hasznosulását.
Az étrend gyakran túl sok egyszerű szénhidrátot és csak kevés fehérjét tartalmaz. A fehérje azonban elengedhetetlen a haj, a bőr és a körmök növekedéséhez. Ha nem fogyasztunk elegendő fehérjét, az hajhulláshoz vezethet. A vitaminokat pótolnunk szükséges, például multivitamin fogyasztásával.
A pajzsmirigyünk irányítja a hormonegyensúlyunkat, az anyagcserénket, a hangulatunkat és a termogenezisünket is. Ha a pajzsmirigy nem egészséges, akkor ez oka lehet a hajhullás kialakulásának. Ez általában diffúz hajhullást jelent, és ilyenkor a haj jelentősen meg is ritkul. Ha a pajzsmirigy okozza a problémát, akkor a hajhullás nem drasztikusan néhány nap alatt következik be, hanem lassan, hónapok alatt.
Mit tehetünk a menopauza szakaszában bekövetkező hajhullás ellen? Táplálkozzunk kiegyensúlyozottan, azaz fogyasszunk vitaminokban és ásványi anyagokban bővelkedő és alacsony zsírtartalmú táplálékokat. Ha szükséges, fogyasszunk multivitamint, hogy pótoljuk a kulcsfontosságú tápanyagokat.
A rendszeres testmozgás segíthet a hangulatváltozások elkerülésében, a jó alvásban, az egészséges testsúly fenntartásában. Ezek mindegyike hozzájárul a hormonális egyensúly kialakításához és a hajhullás megelőzéséhez.
A hidratáció fenntartására is törekedjünk, hiszen ez egészséges hajat és bőrt eredményez, és javítja a vérkeringést, ami táplálja a hajhagymákat.
Milyen tápanyagokat fogyasszunk a menopauza szakaszában? Ha vérszegények vagyunk, szedhetünk vaskiegészítőket, hiszen maga a vérszegénység is oka lehet a hajhullás kialakulásának. A cink és a biotin a hajnövekedést segíti. Ezeknek a tápanyagoknak a hiánya törékeny hajat és körmöt eredményez.
A ginszeng elősegíti a haj növekedését. A fürtös poloskavész segít a hajhullás megelőzésében azáltal, hogy egyensúlyba hozza a női nemi hormonokat, illetve még a haj ritkulását is megakadályozhatja.
Az Aloe vera megnyugtatja a sérült fejbőrt, egészségessé varázsolja azt, így a haj is egészséges és erős marad. A fokhagymaolaj pedig serkenti a fejbőr vérkeringését, ami jót tesz a hajhagymáknak, ez pedig szintén serkenti a haj növekedését, és megakadályozza a hajhullást.