Mi köze a kutyáknak az ekcémához?

A kisgyerekek gyakran küzdenek ekcémával és más bőrbetegséggel. Amennyiben receptre lehetne „felírni” egy-egy kutyust, lehet, hogy sok orvos meg is tenné, hiszen a legújabb kutatások azt mutatják, hogy ahol kutya is él a családban, ott nagyon ritka, hogy a kisgyermek ekcémás lesz. Mi lehet ennek a hátterében, mi lehet az oka? A cikkünkben ennek a témának és kérdésnek jártunk utána.

Az eddigi kutatási eredmények azt mutatják, hogy a kutyának nagyon sokat köszönhetünk. Idősebb embereknél például csökkenti a magányosság érzését és ezzel a depresszió tüneteit, de még az agy működésére is pozitívan hat, hiszen csökkenti a kognitív hanyatlás, ily módon a demencia és az Alzheimer-kór tüneteit. A legújabb kutatások pedig azt mutatják, hogy kisgyermekeknél nem valószínű, hogy kialakul az ekcéma nevű bőrbetegség, ha a születésekor már élt kutya a családban.

Az ekcéma egy olyan allergiás bőrbetegség, melynek sokféle tünete lehet. A bőr kipirosodik, szárazzá válik, és viszketéssel is együtt jár ez a bőrprobléma. Bármely életkorban megjelenhet, azonban a leggyakoribb a csecsemők és kisgyermekek körében. Egy tanulmány azt jegyezte le, hogy amennyiben az anya terhességének időszakában vagy a csecsemő első életévében kutya is él a családban, úgy sokkal alacsonyabb a gyermekkori ekcéma kialakulásának kockázata.

Azonban a kutyáknak nemcsak ezt köszönhetjük, hiszen sok más betegségtől is megóvhatja a gyerekeinket, legalábbis az eddigi kutatási eredmények ezt mutatják. Ha kutya is él velünk, az csökkentheti a szezonális asztma, az allergia vagy a szénanátha kialakulásának kockázatait. A kutatók azt mondják, hogy a csecsemő immunrendszerének milyensége nagyban függ az első életévétől. Ebben az időszakban tehetjük meg a legtöbb lépést, hogy kikerüljük az olyan betegségeket, mint ekcéma, szénanátha, asztma vagy allergia. Egyes tudósok drasztikusabb megoldásokat is javasolnak. Véleményük szerint ha minél korábban bevezetjük a gyerekek étrendjébe az úgynevezett élelmiszer-allergéneket, akkor a bélben és az immunrendszerben egyfajta tolerancia alakul ki, és a gyermekben nem alakulnak ki allergiás tünetek. Ezzel kapcsolatban azonban mindenképpen érdeklődjünk a gyermekorvosnál.

Kérdezhetnék, hogy ha a kutyák ennyire pozitív hatással vannak a gyermeki immunrendszerre és egészségre, akkor a macskák is rendelkeznek-e ilyen hatással és képességgel? A tudósok egyöntetű véleménye az, hogy nem. A kutyák nemcsak mikrobiális sokféleséggel rendelkeznek, de sokkal személyesebb és bensőségesebb kapcsolatot is kiépítenek az emberekkel, ellentétben a macskákkal – tisztelet a kivételeknek –, akik nagyon öntörvényűek, és nem olyan játékosak, emberközpontúak, mint az ebek.

Mit tehetünk, ha felnőttkorban alakul ki nálunk ez a bőrbetegség? Ebben az esetben már nem hagyatkozhatunk a kis kedvencünkre, azonban néhány életmódbeli és egyéb tényező segíthet a tünetek csökkentésében és a betegség fellángolásának elkerülésében. Amikor odakint meleg van, mindenképpen maradjunk árnyékban, hiszen meleg hatására az erek kitágulnak, és gyulladásos folyamatok is kialakulhatnak a bőr felszíni és mélyebb rétegeiben. Ha kint is tartózkodunk, viseljünk lenge, bő szabású, ha lehet pamutból vagy lenből készült ruházatot.

Hogyan kerülhetjük el az ekcémát? Mi mindennel csökkenthetjük a betegség kialakulásának kockázatait? A megfelelő hidratáltság jelentősen csökkentheti a kockázatokat. Az izzadással nincs gond, de ha hajlamosak vagyunk az ekcémára, ez oka lehet a tünetek fellángolásának. Tehát ha nagyon megizzadtunk, iktassunk be egy gyors zuhanyt. Az ekcémás emberek hajlamosabbak a napkárosodásra, így érdemes fényvédőt, pontosabban fizikai fényvédőt használni. Ma már tudjuk, hogy az év minden napján szükség lehet fizikai fényvédő használatára. Fontos az is, hogy használjunk légtisztítót, ezzel is csökkentve a levegőben lévő allergének számát. Ekcémás személyek esetében nagyon fontos lehet a fényterápia, hiszen csökkenti a viszketést és a gyulladást is.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed