Miért állnak torzón a hatvani sportprojektek?

Két éve a hatvani önkormányzat a Facebookon kért elnézést a lakosságtól, mert a rezsiválság miatt a város működésének fenntarthatósága érdekében nem tudták kinyitni a jégpályát a téli szezonra. Korcsolyázni az idén sem lehet majd a városban, de ezúttal nem a spórolás az oka.

Abban a hitben voltunk, hogy a jégcsarnok működése nem ütközik semmilyen akadályba. Az elmúlt hónap során derült fény arra, hogy az FC Hatvan vezetése nem indította el a végleges működési engedély megszerzésének folyamatát

– írta lapunknak Horváth Richárd, a város polgármestere. Horváth szerint a klub mulasztása vezetett oda, hogy a pályának jelenleg nincs – és egyelőre nem is tudni, mikor lesz – fennmaradási engedélye. A polgármester azt közölte: a klubot a hivatalos szervek kötelezték arra, hogy bontsa vissza a jégcsarnok ponyváját, így viszont az engedélyeztetés lezárultáig nem üzemelhet a jégpálya.

A csarnok eddig lényegében egy mobil sátor volt, amit az elmúlt években a téli időszakban legalább három különböző helyszínen állítottak fel a városban. Ezek a váltások is sok felesleges, becslések szerint több százmilliós kiadással jártak, mert mindenhol ki kellett építeni a gépészet működtetéséhez szükséges infrastruktúrát, tavaly viszont az új helyen alapozást és betonaljzatot is kapott a sátor.

A Hatvani Hírlap a tavasszal adott hírt a csarnok ünnepélyes megnyitójáról azzal, hogy végre otthonra találtak a helyi ifjúsági jégkorongcsapatok. A megnyitón a polgármester mellett Sipos Levente, a Magyar Jégkorong Szövetség főtitkára is beszédet mondott, kiemelve, hogy milyen fontos pillanat ez a helyi jégkorong életében, „hiszen saját csarnoka van a városnak, ahol méltó körülmények között tudnak játszani a sportolók.”

A csarnok lebontott ponyváját a jelenleg csupasz pálya mellett tárolják összecsomagolva.

A Hatvan FC a nyáron a finanszírozási nehézségek miatt az önkormányzattól kért rendkívüli támogatást. Az előterjesztés szerint 71 millió forintos segítségre volt szükségük a szövetségtől kért 102 milliós támogatás kiváltására.

Ofella Zoltán, a Hatvan FC vezetője lapunknak azzal magyarázta a jelentős támogatásokat felemésztő projekt meghiúsulását, hogy az év elején, januárban a hatósági bejárás alkalmával csak ideiglenes engedélyt kaptak a pálya üzemeltetésére.

Az engedély 180 napra szólt, a sátor is eddig állhatott fenn. Az ideiglenes engedélynek megfelelően a sátor fedését vissza kellett bontanunk ahhoz, hogy el tudjuk indítani a végleges fennmaradást biztosító engedélyezési eljárást

– közölte a 24.hu-val Ofella.

A Hatvan FC közben egy másik hosszabb távú beruházással is megfeneklett: ott 800 millió forint hiányzik a befejezéshez. A hatvani focicsapat népkerti sporttelepén a pálya mellé tervezett többfunkciós lelátó építését 2015 óta tervezte az egyesület, és 2020-ra kellett volna elkészülni vele.

Ofella Zoltán 2019-ben, amikor elbontották a régi építményt, bejelentette, hogy az új lelátó három ütemben épül majd fel az MLSZ licenszkövetelményeinek megfelelően. A klubelnök az első szakasz befejezését még arra az évre, a teljes beruházásét pedig egy–másfél évvel későbbre ígérte. A tervek szerint a lelátó az öltözők mellett 1198 férőhelyes ülőrészt, VIP-részleget és technikai helyiségeket foglalt volna magában.

24.hu

478 millióból finanszírozták volna az építkezést, 30 százalékát önrészből, 70-et tao-forrásból, de a pénz elfogyott, a munkák pedig már évekkel ezelőtt leálltak. A hivatalos beszámoló szerint a torzó tavaly „tárolóként kapott használatba vételi engedélyt annak érdekében, hogy az addig igénybe vett támogatások elszámolhatók legyenek.”

Az időközben „negyedik ütemnek” elkeresztelt befejezéshez Ofella Zoltán szerint az eredetileg tervezett költségek közel kétszerese, további 800 millió forintos támogatás szükséges: ez az összeg tenné lehetővé, hogy a nézők birtokba vehessék az épületet. Most azt remélik, hogy mindez 2025. június 30-ra elkészül.

Az elmúlt években tapasztalt hatalmas infláció miatt az eredeti tervek szerinti kivitelezést a rendelkezésünkre álló forrásokból a jelenlegi műszaki állapotig tudtuk megvalósítani

– magyarázta az okokat a klubvezető, hozzátéve: a 2015-ben megtervezett és a 2016-os sportfejlesztési programban beadott projektet csak évekkel később tudták elindítani, mivel a tao-források feltöltése később realizálódott.

Arra a kérdésre, hogy a két befuccsolt beruházás mennyiben befolyásolja a klub gazdasági helyzetét, Ofella azt írta: „a beruházások továbbra is élnek és haladnak, a felmerült hibákat, igyekszünk minél hamarabb kijavítani, a szükséges forrásokat pedig a lehetőségeinkhez mérten lehívni. Ez a folyamat azonban időigényes.”

The post Miért állnak torzón a hatvani sportprojektek? first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed