Egy-egy fárasztó napon nem gond, ha a lépcsők helyett a lift mellett döntünk, de ha egész nap dolgozunk és tudjuk, hogy aznap csak kevés időnk marad a testmozgásra, akkor miért is ne használnánk ki a sok-sok lépcső előnyeit? Így a munkahelyünkön is tudunk annyit mozogni, hogy elkerüljük azokat a betegségeket, amelyeket az ülő életmód okoz. Cikkünkben bemutatjuk azokat az egészségügyi előnyöket, amelyeket a lépcsőzés kínál.
A rendszeres lépcsőzés egyik legközvetlenebb előnye, hogy segíti a fogyást, hiszen a lépcsőzés egy olyan aerob gyakorlat, amelyet könnyen hozzáadhatunk a napi rutinunkhoz, nem mellesleg még kalóriát is égethetünk a segítségével.
A rendszeres lépcsőzés megnöveli a kitartásunkat, erősíti a csontjainkat és az izmainkat, és ezzel fokozódik az állóképességünk.
Amikor lépcsőzünk, akkor javul a szervezet maximális oxigénfogyasztása, és ez fokozza a szív és a légzőszervek egészségét. A szív egészségét úgy javítja, hogy fokozza a vérkeringést, illetve megemeli a jó koleszterin szintjét a szervezetben.
A lépcsőmászás segít megnövelni az izmok és csontok erejét, illetve az ízületek megerősödését is elősegíti.
A rendszeres mozgás, így a lépcsőzés is segít az elme felfrissítésében. Mint testmozgás endorfinhormonokat szabadít fel a szervezetben, ami pedig boldogságot eredményez.
A lépcsőzés fokozza a véráramlást, szélesíti, tágítja az ereket, csökkenti a vérnyomást, így kevesebb teher hárul az erekre, ily módon megint csak jót tesz a szív egészségének.
A lépcsőzéssel akár kétszer annyi kalóriát is elégethetünk, mint a futással, és háromszor annyit, mint a gyaloglással.
Amikor lépcsőzünk, akkor gyorsabban lélegzünk, ez pedig magasabb pulzusszámot eredményez. Ez viszont javítja a szervezetben az oxigénmennyiséget és annak áramlását, ami pedig növeli a tüdőkapacitás hatékonyságát.
Amikor lépcsőzünk, akkor a lábizmok erőteljesen dolgoznak a folyamatos „gravitáció” ellen. Ez azt jelenti, hogy az izmoknak stabilizálódniuk kell és egyensúlyba kell kerülniük minden egyes lépéssel, ezzel pedig erősödnek az izmok, sőt nemcsak a láb, hanem az egész törzsi izomzat.
Egy tanulmány szerint azok a személyek, akik 2-es típusú cukorbetegségben szenvednek, de rendszeresen lépcsőznek, csökkenthetik a magas vércukorszintjüket, hiszen a testmozgásnak egyfajta vércukorszint-szabályozó ereje és hatása is van.
A rendszeres testmozgás, így a lépcsőzés is javítja a szív- és érrendszerre nehezedő stresszt, ez pedig fokozza a keringést, és csökkenti a szívinfarktus és a stroke kockázatait.
A fokozott aktivitás a krónikus betegségek alacsonyabb rizikójához vezethet, például csökken a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint, az elhízás és a rákos megbetegedések kockázata.
A fizikailag aktív embereknél kevésbé valószínű a demencia vagy az Alzheimer-kór kialakulása. A testmozgás segíthet a stressz oldásában és a szorongás tüneteinek csökkentésében.
30 éves korunktól kezdve az izomtömegünk csökken. A testmozgás, így a lépcsőzés is javítja az izomerőt, csökkentve ezzel is az elesések és a sérülések kockázatait. A rendszeres testmozgás segíthet az aktívabb és a függetlenebb életmód kialakításában és fenntartásában, amire nagy szükség lehet idősebb korban is.