Egykor Délkelet-Ázsia szinte egészén megtalálható volt, mára viszont jóformán egyetlen szigetre szorult vissza a világ egyik legveszélyeztetettebb állatfaja. A szumátrai orrszarvút (Dicerorhinus sumatrensis) az orvvadászat sodorta a kihalás szélére, a becslések szerint nagyjából már csak 30 példánya élhet a világon.
A szumátrai orrszarvú a ma élő öt orrszarvú faj közül a legkisebb, ám méretei még így is impozánsak: négy méter hosszúra és ezer kilogrammosra is megnőhet. Napjaikat többnyire magányosan, sekély tavakban, sáros tócsákban hűsölve tölti, ezzel megakadályozva, hogy bőre kiszáradjon. Csak éjszaka indul útnak, ilyenkor szerez élelmet is magának. Táplálékát főleg gyümölcsök, levelek és bambusz teszi ki.
Hatalmas termetük ellenére kiváló úszó, gyors futó és még meredek emelkedők megmászására is képes.
Jellegzetessége, hogy orrszarvúhoz képest egész sűrű szőr fedi testét, ezen kívül pedig fején található két tülkéről is jól felismerhető. Ez a két szaruképződmény az elsődleges oka annak, hogy faja a kihalás szélére került, a tülkök ugyanis értékes portékának számítanak.
Bár felépítésében az orrszarvú tülke nem sokban különbözik az emberek körmétől, Ázsia számos országában csodatevő gyógyszernek tartják. Emellett a Közel-Keleten és Afrikában is van rá kereslet, ott ugyanis hagyományos tőrmarkolatot készítenek belőle. Ráadásul az erdőirtások miatt természetes élőhelyei is megfogyatkoztak.
Mindezek miatt példányszáma mára mintegy 30-ra csökkent, ezért a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája súlyosan veszélyeztetett fajként tartja számon. Fennmaradása szempontjából súlyos problémát okoz, hogy a megmaradt maroknyi egyed elszórtan él Szumátra szigetén, ezért nehezen találkoznak egymással, hogy pározzanak. Ez azért is különösen nagy probléma, mert a faj nőstényeinél ciszták és fibrómák alakulhatnak ki, ha sokáig nem párzanak, amelyek akár meddővé is tehetik őket.
The post Mindössze 30 példány él már csak ebből az állatfajból first appeared on National Geographic.