Minél kevesebbet alszunk, annál nagyobb az esélye a perifériás artériás betegségnek

Egy tanulmány azt jegyezte le, hogy amennyiben az alvásunk mennyisége kb. 5 óra vagy annál kevesebb, akkor nagyobb lesz az esélye a perifériás artériás betegség kialakulásának. Ez egy olyan betegség, amikor is a láb artériái elzáródhatnak, ami oka lehet a szívroham és a stroke kialakulásának.

Korábbi tanulmányban azt írták le, hogy az elégtelen éjszakai alvás és a nappali szunyókálás összefüggésbe hozható a szívkoszorúér-betegség fokozott kockázatával, amelyet szintén a nem megfelelő véráramlás és az elzáródott artériák okoznak.

Tudunk-e ezen változtatni, meg lehet-e előzni ezt a betegséget? Igazából ez a betegség teljes mértékben nem gyógyítható, azonban a gyógykezelések lassíthatják a betegség progresszióját, illetve a tünetek is jelentősen csökkenthetők.

A perifériás artériás betegség valójában egy olyan betegség, amikor az artériák falain plakkok képződnek, és ez megnehezíti a vér áramlását. A plakk felhalmozódása, az alsó végtagi artériás szűkületek, elzáródások gátolják a lábakban a megfelelő véráramlást. Gyakran csendes gyilkosként is nevezik ezt a betegséget, mivel sok esetben csak akkor derül fény rá, amikor lábfertőzések és -fekélyek alakulnak ki. A korai diagnózis ezért létfontosságú a tünetek csökkentéséhez és a betegség lefolyásának lassításához.

A perifériás artériás betegség kezelése magába foglalja az életmódváltást és az orvos által javasolt kezelési módokat. Ha betartjuk az orvos utasításait és változtatunk az életmódunkon, akkor az életminőségünk javulhat a fájdalom enyhítésével, a tünetek kezelésével és a kardiovaszkuláris események kockázataink csökkentésével.

A perifériás artériás betegség első lépése az életmód megváltoztatása, a véráramlás javítása, a vérnyomás csökkentése, a testzsír csökkentése, mégpedig a további plakk-képződés elkerülése érdekében. Kulcsfontosságú a kiegyensúlyozott étrend sok rosttal. Mindenképpen kerüljük az olyan tevékenységeket és gyógyszereket, amelyek összehúzzák az ereket. Lényeges, hogy fenntartsuk az egészséges testsúlyt, megfelelően ápoljuk és gondozzuk a lábunkat, illetve helyezzük előtérbe a mentális egészségünk védelmét.

Ezek a változtatások segíthetnek csökkenteni a kockázati tényezőket és kezelni más egészségi állapotokat, mint például cukorbetegség, magas vérnyomás és magas koleszterinszint. Ezek a betegségek ugyanis – ha nincsenek kezelve – aktívan hozzájárulnak a perifériás artériás betegség súlyosbodásához.

Rendszeres testmozgással is csökkenthetők a perifériás artériás betegség tünetei. A testmozgás ezen kívül még minimalizálhatja a szívbetegség, a stroke vagy a szívroham kialakulásának esélyeit, továbbá növeli az energiát, az önbecsülést és javítja a hangulatot és az alvás minőségét.

A perifériás artériás betegséget ugyan nem gyógyítja meg a dohányzásról való leszokás, azonban a tünetek jelentősen csökkenhetnek. A dohányzás ugyanis szűkíti az artériákat, és ez az artériák károsodásához vezethet. Egy tanulmány azt írta le, hogy azok a személyek, akik perifériás artériás betegségben szenvednek és a diagnózis után is dohányoznak, nagyobb eséllyel halnak meg szívbetegség szövődményeiben, mint azok, akik felhagynak ezzel a káros szokással.

A perifériás artériás betegségben szenvedő személyeknek általában magas a koleszterinszintjük. A koleszterinszint csökkentése érdekében mindenképpen érdemes az étrenden változtatni. Az étrend tartalmazzon sok rostot, ellenben csak minimális mennyiségű egészségtelen zsírt, cukrot, sót. A friss zöldségek és gyümölcsök mindenképpen jó választásnak bizonyulnak.

Az elhízás hozzájárul a plakk kialakulásához, illetve gyulladást és magas vérnyomást is okozhat. Konzultáljon kezelőorvosával azzal kapcsolatban, hogy az Ön esetében mi lehet az egészséges testsúly, illetve hogy ezt milyen mozgásformákkal érheti el a betegségének ismeretében!

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed