Előfordulhat, hogy az utcán, a buszon találunk egy pénztárcát, telefont, nyakláncot vagy egyéb tárgyat. Mi a teendőnk vele? Ezt foglalta össze az Érthető jog oldal.
A talált tárgyak esetén a Polgári Törvénykönyv tartalmazza a pontos szabályokat.
A törvény értelmében annak, aki elveszett dolgot talál, mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy azt a tulajdonosa visszakaphassa.
Hogyan kerülhet vissza a talált tárgy a tulajdonosához?
A Polgári Törvénykönyv kimondja, hogy a találástól számított 8 napos határidőn belül kell a talált tárgyak átadásáról gondoskodni.
A megtaláló a talált tárgyat átadhatja a
a dolog elvesztőjének, tulajdonosának vagy
annak, aki igazolja, hogy jogosult azt átvenni vagy
a találás helye szerinti jegyzőnek.
Tehát, ha például az utcán tárcában ott vannak a tulajdonos iratai, akkor neki is odaadhatjuk személyesen. Vagy van, aki a közösségi médiában posztolja a tárgyat, így sikerült megtalálni a tulajdonost.
De ha ezzel nem szeretnénk/tudunk foglalkozni, akkor a találás helye szerinti polgármesteri hivatalban leadhatjuk.
Ha pedig a megtaláló inkább a hivatalos szervekre bízná a dolgot, a talált tárgyak fő szabály szerint a találás helye szerinti polgármesteri hivatalban adhatók le.
Más a helyzet, ha buszon, hivatalban vagy múzeumban találunk valamit.
A törvény értelmében a „közönség számára nyitva álló épületben vagy helyiségben, továbbá közforgalmú közlekedési és szállítási vállalat szállítóeszközén talált dolgot a találó köteles az üzemeltető alkalmazottjának késedelem nélkül átadni”. Tehát például ügyfélszolgálati irodában kell leadni, ezután az üzemeltető feladata, hogy a tulajdonost értesítse, és átadja neki a dolgot, amennyiben a tulajdonos személye megállapítható. Az üzemeltető azután három hónapig köteles megőrizni az adott talált tárgyat, ha pedig nem tudja megőrizni (mert például olyan dolog, amit nem tudnak tárolni), a dolgot át kell adni a jegyzőnek. Három hónap elteltével a jegyző vagy az üzemeltető köteles értékesíteni azt a talált tárgyat, amelyért a tulajdonosa nem jelentkezett.
Mi történik, ha nem derül ki a tulajdonos személye?
Ha a tulajdonos személye nem állapítható meg, akkor a talált dolgot 3 hónapig őrzik. Ha az üzemeltetőnek nincs lehetősége a talált tárgyakat őrizni, akkor a jegyzőhöz kell azokat eljuttatnia.
Megtartható a talált tárgy?
A megtaláló akkor szerezheti meg a talált dolog tulajdonjogát, ha
megtett mindent annak érdekében, hogy a dolgot a tulajdonos visszakaphassa; és
a dolog tulajdonosa 1 éven belül nem jelentkezik a dologért.
De a tárgyat át kell adnunk 8 napon belül az arra jogosultnak vagy a jegyzőnek. A dolog tulajdonára csak akkor tarthat igényt, ha a tulajdonos nincs meg. Ilyen esetben a jegyzőnek való átadáskor kell nyilatkoznia, hogy igényt tart-e a dolog tulajdonjogára. Ha igen, és a tulajdonos nem kerül elő időben, akkor a jegyző a találónak adja ki a talált tárgyat. De a tulajdonjog megszerzéséhez el kell telnie 1 évnek úgy, hogy a tulajdonosa nem jelentkezik. Addig a tárgy használható, viszont nem terhelhető, nem elidegeníthető és a használatát sem lehet másnak átengedni.
A buszon, hivatalban stb. talált tárgyak esetében a tulajdonjogra nem tarthatunk igényt.
Mi a teendő, ha mi veszítettünk el valamit?
Érdeklődjünk a helyi jegyzőnél vagy a hivatalok, buszok stb. üzemeltetőinél. Egy éven belül jelentkezhetünk a tárgyért, ekkor a jegyző, vagy más illetékes személy köteles részünkre kiadni a dolgot, vagy annak pénzbeli értékét, ha időközben már értékesítésre került volna a sor. Egy év elteltével azonban az addig őrzött tárgyakat mindenképpen értékesíteni kell, és az ebből befolyó pénz az államot illeti meg.
The post Mit kell tenni, ha pénztárcát találunk? first appeared on Sokszínű vidék.