A fele nettó hazugság, a másik felében van valami – így reagált első felindulásában a 24.hu-nak Vertán György, a Tigra-csoport tulajdonosa a Magyar Péter vasárnapi sajtótájékoztatóján róla, a cégeiről, a Fideszhez fűződő kapcsolatairól elhangzott állításokra. Ami a „másik felét” illeti, arról azt mondta, hogy Magyar Péter volt felesége, Varga Judit a Tigránál áll alkalmazásban néhány hónapja, a volt barátnő, Vogel Evelin pedig évtizedes barátja, s jelenleg – átmenetileg – az üres lakásában lakik, viszont nem kap tőle pénzt. Magyar Péter olyasmiről beszélt, hogy működik egy Kubatov Gábor-Vertán-Tigra finanszírozási tengely, amin keresztül fideszes pénzek gurulhatnak. Ez a Tigra Fradi-szponzorálásánál mélyebb kapcsolatot feltételezne a fideszes pártigazgató Kubatovval. Vertán lapunknak abszurdnak nevezte a felvetést. „Ki tenne ilyet a kirakatba?” – utalt arra, hogy Varga Judit céges autóval jár, és az sem titok, hogy az említett lakás Vertán egyik cégéé.
Hét éve tart az osztalékeső
Vertán György nem tartozik a sztármenedzserek közé, a gazdaglistákon sem bukkant fel eddig, de a Tigra ettől még figyelemre méltó pályát futott be a szoftverbizniszben. A csoport központi cége, a Tigra Computer- és Irodatechnikai Kft. szép nyereséggel működik, tavaly 18,7 milliárd forint árbevételt és bő 1,7 milliárd forint profitot mutatott ki adózás után. A fő tulajdonosa Vertán György, így a kifizetett 1,4 milliárd forint osztalék java is nála landolt. 2017-től látszik az osztalékeső, azóta a tulajdonosoknak minden évben 450–950 millió forint közötti összeget fialt.
Nem szakadtak el az erdélyi gyökerek
Az informatikai guru erdélyi születésű, az ELTE-n végzett programozó matematikusként. A Tigra története egészen meseszerű, a tőzsde honlapján a legsikeresebb 50 cég között fellelhető sztori arról szól, hogyan lett az egyetemi másolóbizniszből, a nagyok – Nokia, Deutsche Telekom – beszállítója, majd a központi közbeszerzések megkerülhetetlen szereplője.
Vertán erdélyi gyökerei máig erősek, kapcsolatai Tőkés László köréig nyúlnak. A Tigra irodaháza szembetűnik mindenkinek, aki a Budaörsi úton a fővárosba érkezik, de nem éppen hivalkodó épület.
Saját bevallásuk szerint azért, hogy vallási hovatartozásra tekintet nélkül mindenkinek legyen módja az imára.2010-ben még nem látszott izgalmasnak a Tigra, az éves forgalma már elérte ugyan az egymilliárd forintot, de egy nyílt forráskódú szoftverfejlesztőnél többet nem gondoltak mögé. Pedig akkor bizonyára már elkezdődött valami, hamarosan nagy üzlet bontakozott ki, majd dőlni kezdtek az állami megrendelések, a közigazgatás számára készülő informatikai fejlesztések Vertánékhoz.
A nagy dobás: a nemzeti adatvagyon közvetítése
A Tigra azzal robbant be a címlapokra, hogy 2011-ben megvette az okmányirodai és választási informatikai rendszereket fejlesztő céget, az IdomSoft Zrt.-t. Utóbbi érdekes képződménynek számított: egykori belügyesek gründolták, a többségi tulajdonos ugyanakkor az első Orbán-kormány idején a Miniszterelnökség központi szolgáltatási főigazgatójává kinevezett Schäffer István volt. A bevásárlás azért volt figyelemre méltó húzás, mert egy stratégiailag igen fontos cég került Vertánhoz. 2013-ban azután újabb fordulat történt: az IdomSoft Zrt.-t (a Multipolaris egyik üzletágával együtt) megvette a magyar állam. Ezek végezték addig
a személyi adatok,
a lakcímnyilvántartás,
az úti okmányok,
a szabálysértési,
az idegenrendészeti,
a bűnügyi
és az egyéni vállalkozói nyilvántartások,
valamint a választási,
továbbá a közös határellenőrzést szolgáló schengeni
információs rendszerek üzemeltetését és fejlesztését az állami megrendelő számára.
Az állam 1,3 milliárd forintot fizetett Vertánnak, aki azt állította a HVG újságírójának – akkor még egy szerény, panelházak között megbújó Bartók Béla úti irodaházban –, hogy „annyiért vettem, amennyiért eladtam”, vagyis semmit sem keresett a bolton.
Azt csak találgatták informatikai berkekben, mi szükség volt az IdomSoft megvételéhez a Tigra közbeiktatására, miért nem vásárolta meg közvetlenül a magyar állam, és miért nem lépett korábban. Különösen, hogy egy idevágó kormányrendelet 2011 végéig adott határidőt kéttucatnyi – köztük számos, az IdomSoft által fejlesztett – nyilvántartás állami kézbe vételére.
Tigra Kft Vertán György a Tigra Kft. 1956-os megemlékezésén.
A hivatalos indoklás szerint a Fidesz-kormány első számú felvásárlási célpontja volt ugyanis az IdomSoft, mert a nemzeti adatvagyonról szóló törvény értelmében vissza kellett szerezni a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH) által kiszervezett informatikai feladatokat. A kiszervezett feladatok éves szolgáltatási díja összesen 14 milliárd forint volt, s ebből az egyik legnagyobb tételt, 2–4,5 milliárd forintot az IdomSoft (illetve jogelődje, a hivatalnak 2001 óta beszállító Idom 2000 Zrt.) hasította ki.
Olyan kulcsfontosságú rendszereket fejlesztett és üzemeltetett, mint a személyiadat- és lakcímnyilvántartás, az anyakönyvi nyilvántartó vagy a schengeni információs rendszer. Ezeket pedig a nemzeti adatvagyon körébe sorolta a 2010 végén hozott törvény, annak értelmében pedig csak állami szervezet vagy száz százalékban állami tulajdonú gazdasági társaság kezelheti azokat.
Tenderbajnokság és Magyar Arany Érdemkereszt
A Tigra esetében a gazdaglistákat összeállító tanácsadók az állami „megrendelések okozta kitettséget” elég nagynak találták, vagyis ezek kiesése esetén kevésbé lenne vonzó a csoport.
A TI azt is megemlítette, hogy a Tigra a sajtóban a Fidesz honlapját üzemeltető cégként jelent meg, és Vertán szoros kapcsolatban állt a választási és több állami rendszert is fejlesztő IdomSoft Zrt.-vel, az azt tulajdonló állami NISZ Zrt. egyik vezérigazgató-helyettesével egy székhelyen, azonos ügyvezető igazgatóval üzemeltették cégeiket.Vertán az IdomSoft eladásával látszólag elveszítette az aranytojást tojó tyúkot, ám az akció után a Tigra mégis számos állami megbízást, közigazgatási informatikai fejlesztések garmadáját nyerte el közbeszerzéseken. A vállalkozó kérdésünkre azt mondta, 2010 előtt nem sok közigazgatási megrendelésük volt, de az akkori kormányváltás után számos közigazgatási szakembert bocsátottak el, és a Tigra felszívta közülük a legjobbakat. Olyan szakértő gárdát állítottak össze, amely a közigazgatás igényeit képes volt lefordítani az informatikusok nyelvére – magyarázta.
Ami miatt felkerült a TI feketelistájára, azért Áder János köztársasági elnök kitüntette: 2021-ben Vertán Györgynek a Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetést adományozta a magyar közigazgatási informatikai rendszerek és digitális közszolgáltatások fejlesztése érdekében végzett munkája, valamint sokrétű társadalmi, illetve karitatív tevékenysége elismeréseként.
The post Mit kell tudni Vertán György infomilliárdosról, akit Magyar Péter a volt feleségével és Kubatov Gáborral is összekapcsolt? first appeared on 24.hu.