Mohács is ringbe szállhatna a “legfinomabb halászlé” címért

Egyszerű és nagyszerű ételről írt a Baranya Vármegyei Hírportál.

Vannak olyan mohácsi családok, ahol akár hetente készítenek halászlevet, de karácsonykor csaknem mindenhol előkerül a halfőzéshez használt edény.

Szinte minden településnek van olyan étke, amelyik egyedi, s csak ott vagy a csak az adott tájegységre jellemző. A bajai halászlé például már bekerült a nemzeti értéktárba is. A mohácsiaknak is van ebbe a sorba illő kincsük: a sokác bab mellett az itt készülő halászlé is különleges. A dunai városban akár hetente is készítik, de karácsonykor csaknem biztosan szerepel a fogások között a hallé.

Egyszerűen nagyszerű

Sokak szerint a mohácsi halászlé készítése során a praktikum az egyik legfontosabb vezérelv. Érdekessége, hogy az idők folyamán maga a gyufatésztával tálalt lé fontosabbá vált, mint a benne gőzölgő hús. Nincs alaplé-készítés, és halászlékockát sem tesznek a bográcsba.

Lehetőség szerint bográcsban, szabad tűzön főzik. Ha kedvünk támad rá, a következő módon tudjuk elkészíteni:

A megtisztított, felszeletelt pontyot két órával főzés előtt besózzuk (ha tovább áll a sóban, az ront az állagán), majd az apróra vágott hagymával feltesszük főni. Mielőtt forrni kezd, jöhet a só és a paprika fele. Negyed órát lobogtatjuk, majd következik az újabb paprikázás, sózás (ezt csak óvatosan, mivel a húst is besóztuk), majd legfeljebb további húsz perc forralás után készen is van. Nem biztos, hogy egészen autentikus, de még finomabb, ha nyakon öntjük egy kevés száraz fehér borral.

Illusztráció / wikimedia commons

Így készítik a romák

Bár a karácsony nem a legjobb időpont a kísérletezésre, feltétlen érdemes kipróbálni a roma halászlevet is, ami a dunai és a balatoni hallé sajátos változata. Füstölt szalonna zsírján először hagymát pirítunk, majd jöhet – bőségesen – a pirospaprika. A vízzel felöntött lében előfőzzük a fejeket és a farkakat, majd hozzátesszük a halhúst, a karikákra vágott zöldpaprikát és a paradicsomot, vagy akár kész lecsót. A levet nem gyufatésztával, hanem széles metélttel tálalják, a halszeleteket pedig vagy túrós csuszával vagy kenyérrel és lecsóval.

Ahány ház, annyi szokás

A halászlé az egyik olyan hagyományos magyar étel, melyet az ország számos vidékén sajátos receptek alapján készítenek. A bajai és a szegedi halászlé alapvetően különbözik egymástól, a gasztronómia híveit régóta megosztja a kérdés: melyik az “igazi”. Egy amerikai gasztrovlogger szerint a bajai halászlé jobb a szegedinél, bár erről a Tisza partján bizonyosan másként vélekednek.  Így vagy úgy, de az kétségtelen, hogy a magyarok “TOP 10 étele” között szerepel az ikonikus étel.

Kapcsolódó
Gyorsan és könnyen elkészíthető a vegyes halászlé
A szorgos háziasszonyok már javában állítgatják össze az ünnepi menüt, amihez most egy kis segítséget adunk.

The post Mohács is ringbe szállhatna a “legfinomabb halászlé” címért first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed