„Nagy volt a káosz” – kevés idejük volt felkészülni a biztosítóknak az építőipari felelősségbiztosításra

Az építőiparban dolgozó tervezőknek és kivitelezőknek január 15-éig kellett (volna) felelősségbiztosítást kötniük, hogy tovább dolgozhassanak. Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) szerint a vállalkozások jó része csak a kamara decemberi leveléből értesült az új kötelezettségről, ezért haladékot szerettek volna a biztosításkötéshez. Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) szerint azonban a rendelet októberi hatályba lépés óta volt elég idő a felkészülésre. Ezúttal biztosítókat és alkuszokat kérdeztünk, mikor jöttek ki az első ajánlatokkal, illetve hol tartanak a szerződések megkötésével.

Alkuszok: decemberben állapították meg az első tarifákat

Tény, hogy október 1-jén hatályba lépett a rendelet, ám mire ebből a biztosítók terméket készítettek, és lefolytatták az egyeztetéseket a rendeletalkotóval, a kamarákkal, valamint véglegesítették a feltételeket, továbbá elkészítették a számítástechnikai hátteret, és lefuttatták az oktatásokat, már december közepe lett – írta lapunknak egy biztosítási alkusz. Ott volt még az Ügyfélkapu-átállás is, aminek azért volt jelentősége, mert a kamarai nyilvántartásba csak online (január 16-ától pedig már csak az Ügyfélkapu+-on keresztül) lehet feltölteni a kötelezettség teljesítéséről szóló dokumentumokat. Még januárban is akadtak változások a biztosítók díjazásában, ráadásul menetközben rengeteg megválaszolandó kérdést kaptak a biztosítók a leendő ügyfelektől. Hozzá például az első biztosítási ajánlat december 12-én érkezett meg. Mivel a biztosítók folyamatosan változtatták a díjaikat, azok, akik hamar kötöttek biztosítást, jó eséllyel drágább ajánlatot kaphattak, mint akik kicsit később – jegyezte meg.

Szajki Bálint / 24.hu

Nagy volt a káosz

– fogalmazott. Szerinte jó, ha márciusra megköti a többség a kötelező felelősségbiztosítást. Hogy az előkészületek nem csettintésre mentek, az a Biztosításról egyszerűen YouTube-csatorna videójából is kiderül.

A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) elnökségi tagja, Békés István lapunknak azt írta: december 2-án jött ki az első, a rendelethez kapcsolódó biztosítói tarifa, azóta folyamatosan érkezett a többi. Jelenleg tervezői felelősségbiztosítással nyolc, kivitelezőivel pedig 11 biztosító foglalkozik. Szerinte a szakmában senki nem ismeri a választ arra a kérdésre, hogy az érintett vállalkozók milyen arányban tettek határidőre eleget biztosításkötési kötelezettségüknek.

A Pannon Safe alkuszcégtől Póta Zsolt cégvezető fel is sorolta a 11 biztosítót:

Alfa,
Allianz,
CIG,
Colonnade,
Generali,
Groupama,
KÖBE,
K&H,
Uniqa,
Union,
Signal.

Póta szerint a díjakat a határidő körüli 10–15 napban több szereplő többször módosította – emiatt olcsóbbak lettek a termékek. Szakértőként úgy látja, két mezőny alakult ki: vannak biztosítók, amelyek a kisebb árbevételű cégekből építenek állományt, míg mások csak a magasabb árbevételű cégeknek adnak versenyképes díjat. Az előbbiek jellemzően a 40–60 ezer forintos díjsávban, míg az utóbbiak a 100 ezer forint feletti tartományban értékesítenek.

Az alkuszcég becslése alapján a teljes piacon mintegy 80 ezer érintett köthette meg eddig a biztosítást. A biztosítók adatfeldolgozását és az elmúlt 20 nap átfutási idejét látva azt írták, hogy

nem készültek fel annyira a biztosítók, mint például a kötelező gépjármű felelősségbiztosításra (kgfb).

Van olyan szereplő, amely a digitalizáció terén a maximumra törekedett, és az ajánlat online leadása után 1–2 napon belül küldte is a kötvényt, másoknál azonban például Excel-táblában kellett rögzíteni, aláírni, majd beküldeni a szükséges adatokat, amiket a biztosító feldolgozott, és az ügyfélnek postai úton küldte ki a kötvényt. Ez utóbbi megoldás véleményük szerint nem alkalmas tízezres nagyságrendű igény feldolgozására. Kalkulátoruk adatai alapján

a kampány csak január 6-án indult be igazán, akkor indultak meg a vállalkozók, és január 14-én csúcsosodott ki a kötések száma.

Biztosítók: kevés idő volt a felkészülésre

Az Allianz Hungária Zrt. vállalati termékfejlesztés és kockázatvállalási igazgatója, Tóth Krisztina a 24.hu-nak azt írta,

a felkészülési idő nagyon szűkös volt,

hiszen az év vége a biztosítóknál a megújítási időszak, így eleve nagy a leterheltség, és az érintett vállalkozások sem voltak olyan éberek az ünnepek közeledtével.

A kihívást az jelentette, hogy 2024. október 1-jétől január 15-éig mindössze három hónap volt arra, hogy korábban már létező terméküket a jogszabályi előírásoknak megfelelően módosítsák, és – figyelembe véve a célcsoport nagyságát is (az MKIK becslése alapján 140 ezer kivitelező vállalkozást érint a kötelezettség) – az ügyfelek számára megteremtsék a szerződéskötés lehetőségét. Mindezt úgy, hogy elvileg a tevékenységet végzőknek január 15-ére rendelkezniük is kellett az érvényes biztosítással, vagyis számítani lehetett arra, hogy már december folyamán keresni fogják a terméket.

A biztosítók számára a termékfejlesztés nemcsak egy szerződési feltétel megalkotását jelenti, hanem a teljes munkafolyamat kialakítását, oktatásokat, informatikai fejlesztéseket, valamint a beérkező ajánlatok feldolgozását, kötvényesítését is

– fogalmazott. Szerinte nemcsak a biztosítóknak, hanem vélhetően a kamaráknak is nehézséget okoz az idő szűkössége, hiszen nem egyszerű az ekkora tömegben feltöltésre kerülő igazolások befogadása és ellenőrzése.

Szajki Bálint / 24.hu

Biztosítói oldalról még kiemelte, hogy a vállalati biztosításoknál a kockázatok azonosítása és felmérése is bonyolultabb, mint például egy lakossági terméknél. Így minden egyes új vagy akár csak módosított kockázat esetén az előzetes és az egyedi kockázatvállalási keretek kialakítása hosszabb folyamat, minden eset más és más. A vállalati biztosításoknál sok olyan tényező van, amelyek befolyással vannak a végtermék komplexitására, különösen úgy, hogy a termék kialakításával párhuzamosan zajlott a kamarai ellenőrzésre vonatkozó szabályzat kialakítása is, így voltak bizonytalan pontok, elvarratlan szálak – avatott be. Biztosítójuknál több ezer szerződésre adták már ki a biztosítási kötvényt, de sok száz még feldolgozásra vár.

Azt is megtudtuk tőle, hogy a tervezői felelősségbiztosítások megkötése és az ügyfelek kiszolgálása sokkal csendesebben zajlik, egyrészt a kisebb volumen miatt, másrészt azért, mert a tervezők közül már sokan rendelkeztek olyan felelősségbiztosítással, amely megfelelt a jogszabálynak. Akinek nem felelt meg a biztosítása, az módosíthatja a meglévőt, vagy újat is köthet – körükben még mostanában várható szerinte egy nagyobb hullám.

A Generali lapunk megkeresésére azt írta: volt már korábban is építőipari felelősségbiztosításuk, de a jogszabálynak megfelelő termék értékesítése csak november végén indult náluk. Megemlítették, az ÉVOSZ (építőipari szakmai szövetség) 120 ezer vállalkozásra teszi a kötelezettek számát. Biztosítójuknál napi mintegy ezer új szerződést kötnek, és piaci részesedésüknek megfelelően jelentős– több tízezres – szerződésszámmal kalkulálnak.

The post „Nagy volt a káosz” – kevés idejük volt felkészülni a biztosítóknak az építőipari felelősségbiztosításra first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed