Egy új tanulmány alapján a Vezúv 79-ben történt pusztító kitörése után Pompejiben többen földrengésben halhattak meg – számol be a The Guardian. A szakértők régóta vitatkoznak azon, hogy a hírhedt katasztrófát milyen típusú és mértékű szeizmikus tevékenység kísérte.
A kutatók most arra jutottak, hogy egy vagy több földrengés is zajlott, ami hozzájárult Pompeji épületeinek összeomlásához és a lakosok halálához.
Domenico Sparice, az Olasz Geofizikai és Vulkanológiai Intézet munkatársa és kollégái szerint a szeizmikus aktivitás a kitöréssel egy időben lépett fel.
A régészek becslései alapján Pompeji lakosságának 15-20 százaléka halt meg a kitörésben, főként a termikus sokk miatt, amikor hatalmas gáz- és hamufelhő borította be a várost. A vulkáni anyag ezután betemette a települést, tökéletesen megőrizve az otthonokat, középületeket, tárgyakat és még az emberi maradványokat is. A kivételes lelőhelyet a 16. század végén fedezték fel, azóta gyakorlatilag folyamatosak a feltárások.
2023 májusában a régészek két férfi csontvázára bukkantak, akiket a jelek alapján nem a hőség vagy a tüzes gáz- és hamufelhők, hanem a beomlott falak okozta trauma ölt meg. Az egyik áldozat bal kezét felemelte, mintha a fejét akarná védeni.
A szakértők szerint a sérülések összhangban vannak a modern földrengésekben érintett személyek traumáival. A csapat úgy véli, hogy a fal beomlását nem a lezuhanó törmelék, hanem a szeizmikus tevékenység okozhatta.
Érdemes hozzátenni, hogy az új tanulmány nem zárja le a földrengéssel kapcsolatos vitákat, pusztán újabb érv amellett, hogy a Vezúv kitörését ilyen esemény vagy események is kísérhették.
The post Nem csak a Vezúv vulkáni anyaga gyilkolhatta a pompejieket first appeared on National Geographic.