Egy friss tanulmányban Gerhard Weber, a Bécsi Egyetem antropológusának vezetésével egy multidiszciplináris kutatócsoport elemzi azt a koponyát, amelyet 1929-ben tártak fel a törökországi Epheszosz romjai között – számol be a Heritage Daily. Maradványt Josef Keil osztrák régész fedezte fel egy vízzel töltött szarkofágban az Oktogon nevű, Epheszosz főutcáján található építményben. 1982-ben a sírkamra egyik fülkéjében a csontváz további részét is megtalálták.
Az Oktogon és az egyiptomi Pharosz közötti építészeti hasonlóságok arra a feltételezésre vezettek, hogy a koponya IV. Arszinoéé volt. Ő XII. Ptolemaiosz Aulétész lánya és VII. Kleopátra húga vagy féltestvére volt, és Kleopátrával szembehelyezkedve követelte magának Egyiptom trónját. IV. Arszinoét az epheszoszi Artemisz-templomba száműzték, ahol aztán i. e. 41-ben Marcus Antonius és Kleopátra parancsára kivégezték.
A kutatók mikro-CT-s, szénizotópos és genetikai elemzés alá vetették a leletet.
Az eredmények alapján a koponya i. e. 36 és 205. közé datálható, ugyanakkor egy férfitól származik.
A morfológiai vonások azt sugallják, hogy az elhunyt 11 és 14 éves kora között halt meg, és fejlődési rendellenességekben, többek között állkapocsdeformációkban szenvedett.
A friss tanulmány nemcsak lezárja a IV. Arszinoé-elméletet, hanem megnyitja az utat a sír valódi lakójának új kutatásai, valamint IV. Arszinoé valódi maradványainak keresése előtt.
The post Nem Kleopátra húgáé a Törökországban talált koponya first appeared on National Geographic.