Szendőfi Balázs 2024 októberében nyilvános halfauna-felmérést végzett a Rákos-patak XVII. kerületi szakaszán. A tudományos vizsgálat eredményeiről a napokban osztott meg egy posztot a Facebookon.
Az eseményen szép számú érdeklődő előtt halászott az ismert természetvédő, aki bemutatta a patak jellemző halait. A rendszeres ismeretterjesztő célú halfauna-bemutatók segítségével Balázs szeretne leszámolni azzal a szeterotípiával, hogy “a Rákos-patakban nem élnek halak”.
Ahogy a természetfilmes posztjából kiderül, a két leggyakoribb faj a fenékjáró küllő és a kerekfejű géb volt. Az egyik őshonos és védett, a másik bevándorló és inváziós. A halak aránya évről évre dinamikusan változik, jelenleg 82:95.
Szendőfi Balázs szerint volt olyan év, amikor szinte eltűnt a fenékjáró küllő, majd később ismét tömegesen megjelent a patakban. Ezért is nagyon fontos, hogy a patak hosszirányú átjárhatósága folyamatos legyen.
Őshonos pontyféle
Az átjárhatóság a patakból előkerült 18 kispaduc miatt is lényeges. A paduc az őshonos faunánk egyetlen hosszabb távon vándorló pontyféléje. Szendőfi Balázs azt is hangsúlyozta, hogy a Dunából felúszó ivadékok vándorolnak a patakban, így kerülhettek a torkolattól 12-14 kilométerrel feljebb lévő jelenlegi mintaszakaszra.
A fajok összetétele és száma is változatos képet mutatott:
fenékjáró küllő – 82
vágócsík – 19
szivárványos ökle – 26
őshonos fajok:
paduc (juv) – 18
domolykó (juv) – 9
bodorka (juv) – 1
idegenhonos-inváziós fajok
kerekfejű géb – 95
csupasztorkú géb – 5
razbóra – 6
tarka géb – 3
ezüstkárász – 1
A szivárványos ökle tekintélyes számban került elő a számára nem legideálisabb, gyorsan áramló vízből. Balázs szerint a halfaj jelenléte mutatja, hogy a patakban őshonos kagylók is élnek. A szivárványos ökle a puhatestűek nélkül nem képes szaporodni, ugyanis beléjük rakja az ikráit.
Akadályozzák a halak mozgását
Szendőfi Balázstól két képet is kaptunk, az állatvédő fotói a patakon feljebb készültek. Balázs hangsúlyozta, hogy a fotókon látható különös “torlasz” komoly halvándorlást akadályozó tényező.
A kormányzati városközpont építésénél készítettem a felvételeket, Zuglóban. Valószínűleg ideiglenes megoldás, hidat szélesítenek, de ideiglenes mivoltában is káros.
A természetfilmes számos értékes ismeretetterjesztő film alkotója. Nemcsak a vizek élővilágáért aggódik, hanem más lényekre is igyekszik ráirányítani az emberek figyelmét. Idén nyáron a beporzó rovarok érdekében emelte fel szavát, a kánikulában végzett kaszálás káros hatásairól írt.
A cikkben szereplő fotókat Katona-Siklósi Gabriella és Veszelka Réka készítette.
The post Őshonos halritkaságok élnek a Rákos-patakban first appeared on Sokszínű vidék.