A magyar egészségügy lesújtó helyzetéről nem csak képek, de a benne dolgozók beszámolói is rengeteget árulnak el. Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter már a megjelenés előtt reagált a riporta.
Mi történt? Kétségbeejtő állapotok uralkodnak a budapesti János Kórház pszichiátriai osztályán a 24.hu videója szerint, a lap által közzétett anyagra már a megjelenése előtt reagált is Hegedűs Zsolt egészségyügyi miniszter.
Részletek. A lap videójában a hulló vakolat az egyik legkevésbé szembetűnő elem, az alagsorban tócsákban álló szennyzív, vagy éppen a mosdók plafonjain látható hatalmas fekete penészfoltok gyorsabban szemet szúrnak. A riportban megszólaló orvosok, pszichológusok, és egészségügyi dolgozók szerint pedig messze nem csak a külsőségekben nyilvánul meg az omladozó rendszer, a szakemberhiányt és a szociális védőháló egészének siralmas állapotáról is sokat beszélnek a rendszerben dolgozó szakemberek.
Sokat elmond a korábbi rendszerről, hogy a kórház falait egy felújítás során az ott dolgozók kifejezett kérése ellenére sem festették színesre, hogy legalább ezzel enyhítsék valamelyest a betegeket is nyomasztó összhatást, a kórház vezetése ugyanis drágállta a színes festéket, majd azt sem engedélyezte, hogy az alkalmazottak maguk fizessék ki a festéket, és fehérre festették a falakat.
Mit jelent ez a gyakorlatban? A videóra már annak megjelenése előtt reagált is Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter, aki elmondta, egyértelműen jó gyakorlatnak tartja, hogy a sajtó dolgozhat az egészségügyi intézményekben is, ahonnan még az Orbán-kormány tiltotta ki a nyilvánosságot a Covid során, ezért a kórházak kapuit hivatalosan is meg fogják nyitni a sajtó előtt.
„Egyúttal hivatalosan is utasítom jövő héten a kórházak irányítóit, az OKFŐ-t és az egészségügyi háttérintézmények vezetőit, hogy adjanak teret a nyíltabb, transzparensebb, szakmailag megalapozott tájékoztatásnak. Azokat az orvosokat, szakdolgozókat és egészségügyi munkatársakat, akik jóhiszeműen, tárgyszerűen, a betegek méltóságát és jogait tiszteletben tartva szólalnak meg, retorzió nem érheti”, írta Facebook-posztjában Hegedűs Zsolt.
Kontextus. A magyar egészségügy botrányos helyzete a kampány egyik legfontosabb témája volt, az alulfinanszírozottság mellett az átláthatatlanság is súlyos helyzetbe sodorta az intézményrendszert. A Tisza programjában azt vállalta, a hazahozott uniós források egy jelentős részét a terület fejlesztésére fogja fordítani, 2030-ra az állami egészségügyi finanszírozás a GDP 7%-ára emelkedik, és kiemelt cél, hogy 2035-re a várható élettartam elérje a 80 évet.
The post Penész, szennyvíz, hulló vakolat: a 24.hu egy budapesti kórházban járt appeared first on Forbes.hu.