Számos tanulmány számolt be arról, hogy napi több csészényi tea elfogyasztása kiemelt hatással van az egészségre. Az eddigi kutatási eredmények azt sugallják, hogy a napi több csésze tea csökkentheti a szívbetegségek, a cukorbetegség, a stroke rizikóit, illetve az ezekből a betegségekből fakadó halálozási kockázatokat. Az eredmények szerint napi 4 csésze tea fogyasztására van szükség, hogy ezeket a pozitív hatásokat és előnyöket kiélvezhessük.
Egy másik tanulmány pedig arról számolt be, hogy összefüggés van a több csészényi tea elfogyasztása és a stroke, illetve a szívkoszorúér-betegség alacsonyabb kockázata között.
A teafogyasztás egészségügyi előnyei a polifenolokhoz kapcsolódnak, amelyek nagy mennyiségben vannak jelen a legtöbb teában, különösen a fekete, a zöld és az oolong teában. A polifenolok pedig antioxidáns hatásokkal rendelkeznek.
A polifenol vegyületek csökkentik a gyulladást és az oxidatív stressz mértékét a szervezetben, ez viszont mérsékli többek között a szívbetegségek kockázatait.
A zöld tea domináns polifenoljai, a katekinek különösen nagyon hasznosak lehetnek a betegségek megelőzésében, hiszen megvédik a sejteket a károsodásoktól.
Mind a koffeines, mint a koffeinmentes teák tartalmaznak olyan ásványi anyagokat, mint például kalcium, magnézium, kálium, foszfor, nátrium, réz és cink.
A teák természetes anyagai, vagyis a polifenolok csökkentik bizonyos krónikus betegségek kockázatait. Egyes tanulmányok szerint a teában található katekin nevű polifenol és a koffein elősegíthetik a fogyást is. Ez annak köszönhető, hogy pozitívan hatnak az anyagcserére, azaz felpörgetik azt.
Egyes kutatások kimutatták a teafogyasztók körében a szívbetegségek kockázatainak csökkenését. Elsősorban a zöld és a fekete tea volt ilyen pozitív hatással. Mindkét tea segíthet a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint csökkentésében.
A zöld teában található katekinek pedig a vércukorszint szabályozásában lehetnek a segítségünkre, amivel a 2-es típusú cukorbetegség előzhető meg. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy elsősorban a kamillatea és a fodormentatea lehet segítségünkre a krónikus betegségek, különösen a cukorbetegség megelőzésében.
Nyilván nem lehet kijelenteni, hogy egy-egy tea segíthet megelőzni a rákos betegségeket, viszont a betegség kockázatai jelentősen csökkenhetnek. Ehhez azonban nemcsak teafogyasztásra, hanem életmódváltásra is szükség van.
A tea azért is olyan egészséges, mivel nagy koncentrációban tartalmaz polifenolokat, azaz olyan bioaktív összetevőket, amelyek számos növényi alapú élelmiszerben megtalálhatók. A polifenolok – például a flavonoidok – antioxidánsként működnek, amelyek kulcsszerepet játszanak az életkorral összefüggő degeneráció elleni küzdelemben. A degeneratív betegségek, mint például a rák vagy az ízületi gyulladás, részben az oxidatív stressz miatt alakulnak ki. Az oxidatív stresszt a testünkben lévő szabad gyökök túlzott mennyisége okozza, amelyek károsítják a sejtjeinket.
Az antioxidánsok azonban segítenek leküzdeni és semlegesíteni az oxidatív stresszt, és mivel a teák kiváló antioxidáns-forrásnak számítanak, így rendkívül pozitívan hatnak az egészségünkre.
A polifenolok is védőhatásokat alakítanak ki az akut és a krónikus betegségekkel szemben. Ilyen például az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, a neurodegeneratív betegségek és a szív- és érrendszeri betegségek. A tea rendszeres fogyasztásával javulhatnak a kognitív funkcióink, és csökkenhet a gyulladás is.