Rossz hangulatban rosszul értelmezzük mások hangulatát

A Bristoli Egyetem kutatói 338 ember segítségével végeztek felmérést. Az alanyoknak videókat (egyenként húszat) mutattak, amelyekben emberi mikro-arckifejezéseket, vagyis az érzelmek futó megnyilvánulásait láthatták. Ezek a mikro-arckifejezések nem tudatosulnak bennünk, de hatnak a látott személyről alkotott benyomásunkra.

Az alanyoknak minden egyes esetben értékelniük kellett, hogy az adott felvételen az ember hangulata miféle lehetett, annak mikro-arckifejezései alapján. Magukat az alanyokat is megvizsgálták a saját hangulatukat illetően, és standard skála szerint besorolták őket.

Korábbi, depresszióban szenvedő alanyokkal végzett vizsgálatok már feltárták, hogy ez a betegség azzal is jár, hogy nehezebben tudunk eligazodni mások érzelmei közt, nem jól ismerjük fel mások érzelmeit se a látott viselkedésük, se az emberek hangja alapján. Most kissé eltérő nézőpontból vizsgálták meg e kérdést.

A tesztek kiértékeléséből arra jutottak a kutatók, hogy az igazán rossz hangulatban lévő alanyok a másokon futólag látott semleges érzelmeket is negatívnak ítélték meg, de alapvetően az arcokon látott érzelmeket is gyakrabban értelmezték helytelenül. Azok, akiknél nem voltak erősek a depresszióra utaló jelek, a mások érzelmeit is elég jól eltalálták a videók alapján.

Fontos megérteni, hogy a depresszió súlyosabb eseteiben embertársaink számos kognitív képessége sérül, vagyis jóval gyengébben teljesítenek a hétköznapi élet számos területén. Emellett hajlamosabbak arra, hogy a negatív töltésű eseményekre emlékezzenek inkább. Az, hogy az érzelmek értelmezésében is problémába ütköznek, még ronthat is a helyzetükön, hiszen így a másokkal való kapcsolatuk is romlik. A rosszul értelmezett érzelmekből levont negatív következtetések és félreértések miatt még inkább eltávolodnak ezek a betegek a többi embertől.

Számos további érdekes következtetést is leszűrhettek a szakemberek, ezek jórészt korábbi kutatások eredményeit erősítik. Ilyen például, hogy az idősebbek érzelemfelismerése hanyatlik, vagy például az, hogy a férfiak is jóval gyengébben teljesítettek az érzelmek felismerése terén, mint a nők.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Rossz hangulatban rosszul értelmezzük mások hangulatát first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed