Rozmárszerű ősállat tartozott a nagy fogakhoz

A rozmár a ragadozók közé tartozó állatok körében a legnagyobb termetű, a hímek 2,5 tonnásak is lehetnek (ne feledjük: a cetek, hiába vadásznak más állatokra, a párosujjú patásokhoz, és nem a ragadozókhoz tartoznak), egészen speciális életmódú.

Táplálékát néhány kagylófaj teszi ki, a kagyló húsát ajka, szájpadlása és nyelve segítségével kiszippantja annak mészvázából. Kizárólag a sarkvidéken él.

Egy új, a PeerJ folyóiratban bemutatott kutatás eredménye szerint a jégkorszakban a mai Nyugat-Európa vizeiben élt állat, amely az Ontocetus posti nevet kapta, igencsak hasonló módon táplálkozhatott, legalábbis a megtalált állkapcsok erre utalnak. Az állatot a PeerJ blogjában a kutatást vezető belga szakember mutatta be. 

A mai rozmár az egyetlen megmaradt képviselője egy sokszínűbb és nagyobb elterjedésű családnak, amelybe a most vizsgált állkapcsok egykori tulajdonosa is tartozott, oldalági rokonként. A vizsgálatokban korábban már megtalált ősmaradványokról is sikerült megállapítani, hogy az Ontocetus nemzetség mely fajához tartoztak.

A mai, sarkvidékhez kötött életmódú rozmárokkal szemben a korábban élt rozmárszerű fajok a mérsékelt övben, sőt, a szubtrópusi övben is éltek. A rozmárokhoz hasonló Ontocetus-fajok a Csendes-óceánból erednek, és akkor vándoroltak át az Atlanti-óceánba, amikor a közép-amerikai földhíd még nem jött létre.

Az ősi rozmár-rokon állkapcsának darabjai
Forrás: PeerJ

Az Ontocetusok eredeti ősmaradványait az Atlanti-óceán nyugati részén találták meg, de később előkerültek Marokkóból és az Északi-tenger környezetéből is. Amikor a Panamai-szoros bezárult, és megszűnt a tengeri összeköttetés a két nagy óceáni medence között.

Ezzel megszűnt a Csendes-óceánból érkező melegebb víz utánpótlása és a klíma hűvösebbre fordult. A kihalt rozmárfélék élettere az Északi-tengerre húzódott vissza, ez nagyjából a pliocén végén, kb. 2,5 millió éve történt.

Az állat által fogyasztott kagylók közösségét szintén érintették ezek a változások. Az Ontocetus posti 1,7 millió éve, már azelőtt kb. egymillió évvel kihalt, hogy a modern rozmárok megérkeztek volna, vagyis a két faj sosem élt egymással együtt.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Rozmárszerű ősállat tartozott a nagy fogakhoz first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed