„Sem szakmailag, sem emberileg nem vállalhatók tovább a feltételek” – felmondási hullám egy fővárosi gyermekotthonban

A Cseppkő Gyermekotthoni Központ titkárságán azt közölték a 24.hu-val, hogy az intézmény működését a múlt hét óta megbízott igazgatóként Deákné Szitár Ildikó, a Szilágyi Erzsébet Gyermekotthon igazgatóhelyettese irányítja. Azért hívtuk fel az otthont, mert olyan információt kaptunk, hogy a vezetőség és a dolgozók nagy része felmondott az úgynevezett feddhetetlenségi nyilatkozat miatt.

Mint lapunk is megírta, a gyermekvédelemben dolgozóknak egy júniusban közzétett rendelet szerint átfogó alkalmassági vizsgán kell átesniük, és egy ötszáz kérdésből álló tesztet is ki kell tölteniük, amiben egyebek mellett arra is kíváncsi a Belügyminisztérium és az átvilágítást végző Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ), hogy félnek-e a sötétben. A kérdéssor a munkavállalók kifogástalan életvitelét hivatott felmérni, és

olyan magánjellegű kérdéseket is feltesz, mint hogy mi a válaszoló családi állapota, kivel él együtt és mióta, ráadásul a hozzátartozóiról is adatokat kell szolgáltatnia, sőt a gyermekvédelmi dolgozóknak nemi életükről és irányultságukról is nyilatkozniuk kell egy szakpszichológusnak.

A kérdőívben a nyilatkozónak az ingatlanjairól, ingóságairól is be kell számolnia, és azt is el kell árulnia, mely szórakozóhelyeket látogatja, milyen gyakorisággal fogyaszt alkoholt, és milyen mértékben. A dohányzáson kívül más függőségekre, például játékszenvedélyre is rákérdeznek. Ha az átvilágítást megtagadják, nem folytathatják a munkájukat.

Az intézmény titkárságán kérdésünkre nem cáfolták a felmondásokról szóló információt, és azt kérték, hogy kérdéseinket írásban küldjük meg az új megbízott vezetőnek, amit megtettünk. A megbízott vezető, Deákné Szitár Ildikó csupán annyit reagált a levelünkre, hogy a kérdéseinket továbbította a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságra. Az SZGYF közvetlenül cikkünk megjelenése előtt megerősítette információnkat, közölték:

A Cseppkő Gyermekotthoni Központ igazgatójának 2024. augusztus 21-én a jogszabály erejénél fogva azonnali hatállyal szűnt meg a munkaviszonya, mert a kifogástalan életvitel ellenőrzést ellehetetlenítette azzal, hogy az ellenőrzés alapjául szolgáló adatlapot nem írta alá. A Cseppkő Gyermekotthoni Központban (Budapest) válaszadásunkig 18 főnek, a munkavállalók 16,3 százalékának szűnt meg a munkaviszonya közös megegyezéssel, amit a munkavállalók kezdeményeztek a kifogástalan életvitel ellenőrzés miatt.

A pályaelhagyók a Cseppkő Gyermekotthoni Központ munkáját, az ott élő gyermekek érdekeit nem veszélyeztetik, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság a gyermekek ellátásáról, az intézmény zavartalan működéséről minden körülmények között gondoskodik” – írta a főigazgatóság.

Ezt megelőzően egy nevét és intézményi hátterét felfedni nem kívánó gyermekvédelmi szakember lapunknak már elmondta: tudomása van az esetről, és információi szerint nem egyszerűen arról van szó, hogy felálltak a dolgozók a vezetéssel együtt, hanem arról, hogy a fenntartó a jogszabály értelmében nem hosszabbíthatja meg a szerződését augusztus végétől azoknak, akik nem hajlandók alávetni magukat és családtagjaikat az átvilágításnak.

Az igazgató és két helyettese távozását a Cseppkő utcai gyermekotthon három – névtelenséget kérő – dolgozója egymástól függetlenül ugyancsak megerősítette lapunknak. Kettejüknek a kifogástalan életvitelről szóló nyilatkozatot családtagjukkal is ki kellett töltetniük, ez feltétele volt annak, hogy megtarthassák az állásukat.

Az intézmény dolgozói a vezetőségen kívül más munkatársak távozásáról is tudnak. Az ő pótlásukkal kapcsolatban megjegyezték, az újonnan érkezőknek a nyilatkozat kitöltésén túl pszichológiai teszten is keresztül kell menniük, amit a tapasztalatok szerint többen szintén vonakodnak vállalni. A gyermekvédelmi dolgozók morális dilemmákról is beszámoltak, és akik maradnak, azt mondták, hogy nagyrészt a gyermekek miatt döntöttek így.

Bűntudatom van saját magammal szemben, hogy a nyilatkozatot aláírtam, mert nem értek vele egyet sem erkölcsileg, se sehogyan. De belegondoltam, hogy milyen lesz a gyerekeknek, hogyha mindenki eltűnik mellőlük hirtelen

– világította meg az egyik dolgozó a döntése hátterét.

„Nem tudtam volna a gyerekek szemébe nézni, és elvinni őket táborozni abban a tudatban, hogy meg vannak számlálva a napjaim. Ezzel nagyon sarokba voltunk szorítva” – értékelte a helyzetet egy másik dolgozó, aki a maradás mellett döntött.

Az intézmény korábbi vezetője, Herczeg Krisztián nem kívánt interjút adni, ehelyett a következő írásos nyilatkozatot küldte lapunknak:

A 14 évnyi gyermekotthoni igazgatói poszttól fájó szívvel és saját döntésem alapján búcsúztam el. Ennek oka az volt, hogy a gyermekek szeretete ellenére olyan feltételeket kellett volna elfogadnom, amelyek sem szakmailag, sem emberileg nem voltak már vállalhatók számomra.

The post „Sem szakmailag, sem emberileg nem vállalhatók tovább a feltételek” – felmondási hullám egy fővárosi gyermekotthonban first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed