Egy új jelentés szerint rekordot dönt 2024-ben a fosszilis tüzelőanyagokból származó globális szén-dioxid-kibocsátás – írja a Live Science. A szakértők szerint semmiképp sem biztató, hogy egyelőre nincs jele a csúcs elérésének.
Ha hozzáadjuk a földhasználati változások, például az erdőirtás által okozott emissziót, az érték a 41,6 milliárd tonnát is eléri. Ilyen kibocsátás-növekedés mellett a becslések szerint 50 százalék eséllyel hat éven belül tartósan meghaladja a globális felmelegedés mértéke az 1,5 Celsius-fokot.
A 2015-ös párizsi klímaegyezményben az emberiség célul tűzte ki, hogy a század végére az iparosodás előtti szinthez képest lehetőleg 1,5, legfeljebb 2 Celsius-fokban korlátozza a felmelegedés mértékét. Ezen határok felett a klímaváltozás rendkívül súlyos következményekkel járhat, egyelőre azonban a világ nem tesz eleget a katasztrófa elkerülése érdekében.
„Az éghajlatváltozás hatásai egyre drámaibbá válnak, ugyanakkor még mindig nem látjuk jelét annak, hogy a fosszilis tüzelőanyagok égetése elérte volna a csúcspontját” – nyilatkozta Pierre Friedlingstein, az Exeter Egyetem munkatársa és a csapat tagja. A világ országai jelenleg Bakuban, az ENSZ klímacsúcsán tárgyalnak a nemzetközi éghajlati politika irányáról, az elemzők nem túl bizakodóak.
A párizsi klímaegyezmény érdekében 2030-ig elvileg 45 százalékkal kellene csökkenteni az emissziót, 2050-re pedig el kellene érni a nettó nulla kibocsátást. Az előrejelzések alapján ugyanakkor 2024 végéig új emissziós rekord születik.
Az adatok azt mutatják, hogy Indiában 4,6, Kínában pedig 0,3 százalékkal nőtt a kibocsátás, az Európai Unióban viszont 3,8, az Egyesült Államokban pedig 0,6 százalékkal mérséklődött. A világ többi részén 1,1 százalékos emelkedés várható.
A szakemberek kiemelték, hogy az aggasztó eredmények ellenére történtek már fontos előrelépések a fosszilis energiahordozók elhagyásában. Corinne Le Quéré, a Kelet-Angliai Egyetem kutatója és a jelentés társszerzője szerint a megújuló energiaforrások és az elektromos autók térhódítása kiszorítja a fosszilis tüzelőanyagokat, az elmúlt évtizedekben pedig az erdőirtásból származó emisszió is csökkenése most első alkalommal bebizonyosodott.
Ahhoz azonban, hogy érdemben sikerüljön korlátozni az éghajlati átalakulást, sokkal drámaibb változásokra lenne szükség.
The post Sosem juttattunk még ennyi üvegházgázt a légkörbe first appeared on 24.hu.