Egy római kori börtön maradványait azonosíthatták a görögországi Korinthoszban – számol be a Live Science. A hasonló felfedezések meglehetősen ritkák.
Matthew Larsen régész, a Koppenhágai Egyetem munkatársa friss tanulmányában azt írja: a források alapján börtönök szinte minden római városban léteztek, legalábbis azokban, amelyeknek volt fóruma. Ezek régészeti maradványainak megtalálása ugyanakkor rendkívül nehéz, mivel kevés adat van arról, hogy pontosan miként festettek a korabeli börtönök, illetve hol helyezkedtek el.
A most bemutatott építmény nagyjából 1600 éves, a korszakban a régióban gyorsan terjedt a kereszténység. Larsen a börtönt a helyszín, a graffitik és egy 1901-es ásatásról készült feljegyzések vizsgálata alapján azonosította.
A munka fontos részét képezték a helyszínen található firkák.
Ezek görög nyelven írt könyörgések, illetve átkok, a szerzők többek között szerencsét kértek az itt szenvedőknek, illetve arra kérték az Urat, hogy ne kegyelmezzen azoknak, akik börtönbe vetették a rabokat.
A feliratok egy padlón maradtak fenn, eleinte nem volt világos, hogy a börtön eredetileg is itt állt-e, vagy csak padlózatát hasznosították újra egy másik helyen. A padlót repedések határolják, a graffitik ezen repedéseken belül találhatóak, ami arra utal, hogy az elhelyezéskor már megvoltak a sérülések. Úgy tűnik, a börtön eredetileg is itt állt.
Az építmény maradványai között vizeskorsókat és lámpákat is felfedeztek, emellett egy kis latrina nyomait is megtalálták. Larsen szerint a foglyok szörnyű körülmények között élhettek, a rabok által írt szövegek sötét hangulatúak.
Egyes graffitik mintha egy társasjáték tábláját alkotnák. Úgy tűnik, egyes foglyok megpróbálták elütni az időt.
The post Sötét üzeneteket találtak egy ókori börtönben first appeared on National Geographic.