Az olcsó gázt használó orosz gyárak termékei miatt veszteségessé vált az európai műtrágyatermelés, és ha ez így marad, akkor az európai mezőgazdaság súlyosan kiszolgáltatottá válik. A magyar kormány mégis ellenzi, hogy vámokkal kiszorítsák az oroszokat, és az egyetlen hazai gyárat még különadókkal is sújtja.
Mi történt? Az EU-ban nyolc tagállam többek között az orosz műtrágyát szorítaná ki az EU területéről, írja a Válasz online. Jelenleg az EU szinte összes műtrágyagyára veszteséges, az egyetlen magyarországi is. Közben az oroszországi behozatal gyorsan növekszik.
Miért fontos ez? A műtrágya nélkülözhetetlen a mezőgazdasági termelésben. A büntetővámot szorgalmazók többek között azzal érvelnek, hogy nem szabad Putyintól függővé tenni az európai élelmiszertermelést: ha az EU saját gyárai bezárnak, és a piacot teljesen uralja majd az orosz műtrágya, akkor az óriási kitettség. Ha az orosz állam politikai okok miatt megtiltja az EU felé az exportot a piac átvétele után, akkor veszélybe kerül a következő évi termés Európában.
Mi következik ebből? A mostani folyamatok alapján az oroszok elég gyorsan átvehetik az európai piacot. Évente az európai földeken mintegy 16 millió tonna műtrágyát szórnak ki, és 2024-ben az orosz import már augusztus végére elérte a 3,3 millió tonnát. Ez 52 százalékos mennyiségi növekedés 2023-hoz képest az év első nyolc hónapjában a lengyel kormány összesítése szerint. Októberben az orosz kormány megemelte az exportálható mennyiséget, az új kvóta jövő májusig érvényes. Az orosz áru azért ilyen kelendő, mert olcsó.
The post Stratégiai területen ágyaztak meg az orosz monopóliumnak, ebből még nagy baj lehet appeared first on Forbes.hu.