Sűrű a Pluto felszín alatti óceánja

A Pluto, hasonlóan néhány óriásbolygó holdjához, jégkéreg alatti óceánnal rendelkezik, a jégkéreg ez esetben vízjégen túl fagyott nitrogén és fagyott metán összetételű. Egy új kutatásban a New Horizons űrszonda felvételein alapuló matematikai modellt készítettek. Az űrszonda 2015-ben repült el a Pluto mellett, neki köszönhetően először kaphattunk közeli képeket róla, így alapvetően változtatta meg a tudásunkat.

Évtizedekig az volt a szakemberek véleménye, hogy a Plutónak nem lehet óceánja, a felszínén a hőmérséklet -220 Celsius-fokos, így az olyan gázok, mint a nitrogén vagy a metán is megfagynak. Úgy tűnt, hogy a víznek esélye sem lenne egy ilyen égitesten. „A Pluto kicsiny égitest” – mondta Alex Nguyen, a kutatás vezetője. „A kialakulása után nem sokkal el kellett volna veszítse szinte minden belső hőjét, így az alapvető számítások azt sugallták, a magjáig fagyott állapotban lehet.”

Azonban az elmúlt években egyre gyűltek a bizonyítékai annak, hogy e törpebolygónak is lehet belső, folyékony vízből álló óceánja. Bár vannak még viták, de általánosan elfogadottá vált mára ez az elmélet. A jégkéreg mintegy 40-80 kilométeres vastagságú lehet, ez óvhatja meg a belső óceánt attól, hogy megfagyjon.

A kutatók most a Pluto jellegzetes felszíni régiója, a Sputnik Planitia, egy ősi becsapódás által létrehozott területének felszíni alakzatait modellezték. A különféle repedések, kitüremkedések magyarázatát keresték a modellszámításokkal.

A repedések alapján számították ki a mélybeli óceán sótartalmát, és arra jutottak, hogy az körülbelül 8 százalékkal több, mint a földi óceánoké, és nagyjából a Utah államban lévő Nagy Sós-tó vizének feleltethető meg. Ez azt jelenti, hogy ha valahogy véletlenül bejuthatnánk a Pluto óceánjába, menthetetlenül lebegnénk a felszínén.

Nguyen elmondta, ha az óceánban kevesebb volna a só, kevésbé lenne sűrű a vize, akkor a felette lévő jégkéregben a most észleltnél sokkalta több repedésnek kellene kialakulnia. Ugyanígy, ha sokkal sósabb, sokkal sűrűbb lenne, akkor pedig még a most látott repedések sem jelenhettek volna meg.

A Pluto rengeteg kérdést hordoz még, ám egyelőre egy űrhivatal sem tervez újabb küldetést, amelyben meglátogatnák egy szondával az egykorvolt legkülső bolygót. Amikor a New Horizons küldetését megtervezték, a Pluto még bolygó státust élvezett, csak 2006-ban született döntés arról, hogy visszaminősítik törpebolygóvá. A szonda 2006 januárjában indult útnak, ugyanazon esztendő augusztusában döntöttek arról, hogy már nem bolygó a távoli jeges égitest.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Sűrű a Pluto felszín alatti óceánja first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed