Több ezer éves mérgezett nyilakat találtak

Egy friss tanulmány alapján az eddigi legősibb, fegyvereken használt többkomponensű méregbevonatot sikerült felfedezni a dél-afrikai Kruger-barlangban – számol be az Archaeology Magazine. Az eredmények a 7000 évvel ezelőtti emberek kifinomult vadászati technikájáról árulkodnak.

A lelet egy antilop combcsontja, amelyet még 1983-ban tártak fel. A leletet sokáig keveset vizsgálták, ám a Kruger-barlangban 2022-ben fellendült ásatások miatt újból felkeltette a kutatók érdeklődését.

A maradványba három csontnyílhegy ékelődött, a mikro-CT-s, illetve egyéb vizsgálatok a velő üregében üledékszerű anyagot mutattak ki. Justin Bradfield, a Johannesburgi Egyetem munkatársa és kollégái utóbb arra jutottak, hogy a leletben digitoxin és a sztrofantidin van, ezek a szívműködést megzavaró mérgek. Az anyagokat régóta kötik íjászathoz.

A mérgeket növényi anyagokból keverhették ki, a szakértők szerint szándékos felhasználásról van szó.

Ennél régebbi bizonyítékot még nem találtak a komplex, vadászati célú méreghasználatra.

Érdekes módon a vegyületeket tartalmazó növények nem voltak őshonosak a környéken. Ez arra utal, hogy az ősi emberek nagy távolságokat megtéve, esetleg kereskedelem révén szerezték be őket.

Mérgeket egyébként már jóval korábban, 60-70 ezer éve is alkalmazhattak a vadászok. A mostani felfedezés különlegessége a keverék összetettsége.

The post Több ezer éves mérgezett nyilakat találtak first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed