Tavaszi vadvirágról írt Facebook posztjában egy ökológus.
Korábban többször hírt adtunk már arról, hogy a természet milyen különlegességeket produkál. A vadvirágok például számos esetben egészen más időpontokban jelennek meg egy-egy tájon, mint az megszokott.
Sonkoly Judit, a Debreceni Egyetem tudományos munkatársa egy tavaszi héricset (Adonis vernalis) örökített meg a hegység lejtőjén 2024. november 10-én. tavaszi hérics (Adonis vernalis) a Bükkben. 2024.11.10.
Facebook / Sonkoly Judit
Rendesen március közepén, legfeljebb február végén szokott szirmot bontani a sárga színű vadvirág.
A fotó Miskolc mellett, Bükkszentlászló közelében készült. A pontos helyet védett növények esetében általában nem szokták megjelölni. Szamócát láttam még virágozni, ami szokatlan ilyenkor, de azt nem fotóztam le. Vélhetően az elmúlt hetek relatíve enyhe és szokatlanul napsütéses időjárása késztette virágzásra őket
– mondta Sonkoly Judit a Sokszínű vidéknek.
A szakember azt is hozzátette, hogy a tavaszi hérics védett növény, és hogy ezen a hegytetőn számos más védett növényfaj is él, például magyar zergevirág, törpe nőszirom, kőrislevelű nagyezerjófű, sápadt kosbor.
Sonkoly Judit más években ugyanerről a helyszínről több évszakban is készített fényképeket, melyeken számos szebbnél szebb virágot örtökített meg. A növényfotók az ott előforduló védett növényfajok egy részét mutatják be.
2023 áprilisában a hegység ugyanezen részén héricsek, tengernyi zergevirág, és az ugyancsak védett Janka-tarsóka példányai nyújtottak mesebeli látványt a természetjárók számára.
The post Tréfás kedvű természet: tavaszi hérics virít novemberben a Bükkben first appeared on Sokszínű vidék.