Trump négy éven belül el akar jutni a Marsra

A 2024-es amerikai elnökválasztási kampány sok egyéb mellett egy új barátság kezdetét is jelentette Donald Trump republikánus politikus és Elon Musk, a SpaceX elnök-vezérigazgatója között. Trump újraválasztásával a milliárdos Marsot érintő álmai végre valóra válhatnak, az elnöknek ugyanis hozzá hasonlóan szintén komoly ambíciói vannak a világűrrel kapcsolatban.

A republikánus politikus már az első ciklusában is bizonyította, hogy elkötelezett az űrkutatás felé: hivatali ideje alatt megalapította az Egyesült Államok Űrhaderejét, valamint újraalapította a hadsereg űrparancsnokságát és a Nemzeti Űrtanácsot is. Ezek a szervezetek elsősorban az űrtechnológia harcászati, illetve védelmi alkalmazásában játszanak szerepet. Szintén az ő nevéhez fűződik az NASA Artemis-programjának megszületése, amelynek célja újabb űrhajósok juttatása a Holdra, illetve tartós emberi jelenlét kiépítése az égitesten, ennek részét képezi egy állandó holdbázis is. De pontosan mik a tervei a következő négy évre?

Elon, indítsd a rakétákat!

Trump győzelmi beszédében kiemelte, hogy új korszakot nyit majd az Egyesült Államok történelmében, és visszaszerzi az ország globális vezető szerepét. Ebben pedig, úgy tűnik, az űrkutatás is nagy szerepet kap, ugyanis az elnök szónoklatában hosszasan méltatta Elon Muskot, valamint a SpaceX teljesítményeit.

Joe Raedle / Getty Images A SpaceX Polaris Dawn Falcon 9 rakétája a NASA Kennedy Űrközpontjának 39A indítókomplexumában 2024. szeptember 9-én.

A Republikánus Párt 2024-es programjában is szó esik az világűrről, és ebben azt írják, hogy vezetésük alatt az Egyesül Államok gyártóipart fog kiépíteni Föld körüli pályán, asztronautákat juttat a Holdra, majd onnan a Marsra. Ezek mellett megerősíti az együttműködését a kereskedelmi űriparral, hogy közösen forradalmasítsák az ország képességét a világűrben éléshez, illetve az ott található források eléréséhez.

Trump a megszólalásaiban további ígéreteket is tett: egy augusztusi beszédében például elhangzott, hogy létrehozná az Nemzeti Űr Gárdát, amelynek tagjai tartalékosként, illetve részmunkaidősként támogathatják majd az Űrhaderő küldetéseit. Egy másik beszédében pedig a következőt mondta:

Elon, indítsd a rakétákat, mert még az elnökségem vége előtt el akarjuk érni a Marsot!

A Marsra jutás, úgy tűnik, Trump és Musk közös álma. Egy szeptemberi, X-en közzétett bejegyzésében a milliárdos arról írt, hogy 2026-ig a SpaceX öt, legénység nélküli űrhajót tervez küldeni a Marsra. Ha pedig azok sikeresen landolnak a bolygó felszínén, akkor 2028-ig ember is elérhet az égitestre, vagyis még éppen Trump elnöksége alatt.

Ezután a vállalat folyamatosan növelni fogja a Mars felé induló járműveinek számát, így előbb-utóbb Starship rakéták ezrei mennek majd a vörös bolygóra kétévente, amelyekkel bárki eljuthat a planétára. Korábban arról is beszélt, hogy 20 éven belül létrehoznának egy önfenntartó várost a Marson.

Az elnöknek látszólag szintén nagyon fontos a vörös bolygó: már előző ciklusa alatt is megpróbálta elérni, hogy a 2030-as évek helyett még a terminusa vége előtt űrhajóst küldjön a NASA a Marsa. Ez akkor lehetetlennek bizonyult, most viszont a két férfi összefogása minden eddiginél közelebb hozhatja az áhított célt.

Irány a Hold, irány a Mars!

Greg Autry űrpolitikai szakértő úgy gondolja, arra lehet számítani, hogy Trump a második ciklusában megpróbálja felgyorsítani a kitűzött űrküldetések megvalósítását. Erre a NASA igazgatója, Bill Nelson szerint nagy szükség is van, főleg a Kína ellen kibontakozó új űrverseny árnyékában.

Nelson attól tart, ha ázsiai vetélytársuk az Egyesült Államok előtt veti meg a lábát a Holdon, akkor kisajátíthatja magának, ezért feltétlenül meg kell őket előzni. 

Musk ehhez hasonlóan többször is nyilvánosan kifejezte aggodalmát azzal kapcsolatban, hogy Kína utolérheti Amerikát a világűrben, ennek elsődleges okát pedig az űrutazást érintő túl bonyolult szabályozásban látja. A SpaceX vezetője úgy véli, űrbéli terveinek az állami bürokrácia állja az útját, amely évről évre egyre rosszabb lesz, Trumptól azonban azt várja, hogy ajtót nyit a haladásnak. De mégis hogyan tenné ezt?

Az elnök és a milliárdos kapcsolata annyira szorosra fonódott, hogy már annak a lehetősége is felmerült: Musk kormányzati pozíciót töltsön be. Ha ez valósággá válna, az üzletember minden bizonnyal a deregulációért küzdene, és elsősorban a Szövetségi Légügyi Hivatallal (FAA) szemben venné fel a kesztyűt. Jelenleg ez a szervezet felügyeli az űrrakéták indítását, és engedély nélkül nem kerülhet sor erre. Musk már többször került összetűzésbe a hivatallal, a SpaceX pedig a weboldalán arra panaszkodott, hogy már több ideig tart, mire egy űrrakéta megkapja az FAA-től a felbocsátásához szükséges engedélyeket, mint megtervezni és megépíteni a járművet. Ez pedig szerintük olyasmi, amit Amerika nem engedhet meg magának, ha meg akarja őrizni a vezető pozícióját az űrkutatásban.

Trump szintén gyors eredményeket vár, amit jól mutat az október 19-én elhangzott beszédének egyik mondata is:

Amerikai asztronautát küldünk a Marsa. Készülj, Elon, készülj, landolnunk kell, méghozzá gyorsan!

Anna Moneymaker / Getty Images Elon Musk elhagyja a színpadot, miután beszédet mondott Donald Trump kampánygyűlésen 2024. október 5-én, a pennsylvaniai Butlerben.

Ennek fényében az elnöknek feltehetően nem okozna problémát korlátozni az FAA hatáskörét vagy enyhíteni a szabályozás szigorán, sőt, akár még hatalmat is adhatna Musknak a hivatal felett, hogy felgyorsítsa a folyamatokat. A légügyi hivatal láncaitól megszabadított SpaceX a következő években több tucatnyi kísérleti repülést végezhetne, amire a NASA-nak szüksége is lenne, ha valóban embereket akar küldeni a Holdra és azon túl is. Az amerikai űrügynökség korábban már 2025-ről 2026-ra tolta a holdra szállás új dátumát, több késlekedés pedig nem fér bele.

Bill Nelson ugyanakkor kiemelte, hogy a NASA azért halad ebben a lassú tempóban, mert számukra a biztonság az elsődleges. Ez nem is csoda, hiszen a múltban már számos tragédia történt az űrutazás miatt, amelyeknek a megismétlése senkinek sem hiányzik. A szabályozások enyhítésével viszont kilátásba kerülhetnek a további katasztrófák, ráadásul környezetünk is a kárát láthatja.

Kapcsolódó
Csaknem 200 halálos áldozata volt már az űrutazásoknak
Nem kizárt, hogy a jövőben tovább nő majd ez a szám.

The post Trump négy éven belül el akar jutni a Marsra first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed