A tüdőnk egészségére nagyon vigyáznunk kell. Vannak olyan tevékenységek és betegségek, amikor különösen oda kell figyelnünk rá, ilyen például a tüdőgyulladás, a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) és a dohányzás. Mutatunk is néhány vitamint, amely elengedhetetlen a tüdő egészségének a fenntartásához.
Az egyik nem más, mint a C-vitamin, amely erős antioxidánsként működik, ezzel is megakadályozva a sejtek károsodását.
Gyulladáscsökkentő és immunmoduláló hatásokkal is bír. A C-vitamin hiánya nemcsak az immunrendszert gyengíti le, hanem jelentősen megnöveli a fertőzések kockázatait is. A C-vitaminnal kapcsolatban bebizonyosodott, hogy jobb tüdőfunkciót eredményez.
A D-vitamin is egy nagyon fontos tápanyag a tüdő egészségének megőrzése szempontjából, ugyanis a hiánya növelheti a légúti fertőzések és a tüdőt érintő betegségek kockázatait. Ilyen betegség például a COPD. A D-vitamin javítja az életminőséget, és csökkenteni tudja a tüneteket légzőszervi betegségek esetén.
A magnézium a tüdő egyes funkcióit is meg tudja támogatni. A magnézium segít a hörgők ellazításában, csökkenti a tüdőgyulladás kialakulásának az esélyeit. Azoknak, akik valamilyen légzőszervi betegségben szenvednek, például asztmában, gyakran nincs elegendő magnézium a szervezetükben.
Ha a tüdőnket szeretnénk erősíteni, akkor omega-3 zsírsavakra is szükségünk lehet, hiszen ezek a tápanyagok erős gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkeznek, amelyek a gyulladásos tüdőbetegségekre is jó hatással lehetnek.
A magnézium mellett a cink és a szelén is elengedhetetlen a tüdő egészségének fenntartásához. Mindkét ásványi anyag antioxidáns hatással rendelkezik, ami védelmet jelent a tüdő számára. Kutatások igazolják, hogy azok az emberek, akik asztmában vagy COPD-ben szenvednek, gyakran hiányt szenvednek szelénben és cinkben.
A kurkuma is nagyon hatékony lehet a tüdőt érintő betegségek megelőzésében, hiszen nemcsak antioxidáns, hanem erős gyulladáscsökkentő hatásokkal is rendelkezik. A kurkuma bioaktív vegyülete nem más, mint a kurkumin. A kutatások azt mutatják, hogy a kurkumin megvédheti a tüdőt a légszennyeződéstől, és védelmet jelenthet a tüdőgyulladással szemben is.
Az E-vitamin szintén nagyon hatékony lehet a légzőszervi betegségek megelőzésében. Ez a vitamin is antioxidánsként működik, segít javítani a tüdő működését, és enyhítheti az asztmatikus tüneteket.
Az alma antioxidáns kvercetint tartalmaz, ami például csökkenti a dohányzás okozta tüdőkárosodást. Egy kutatás során megállapították, hogy azok körében jóval alacsonyabb a COPD kockázata, akik hetente legalább több alkalommal fogyasztják ezt a gyümölcsöt.
A cékla jótékony hatással van a tüdőfunkciókra, ellazítja az ereket, és optimalizálja az oxigénbevitelt, amelyek mindegyike segíthet a légzési nehézséggel küzdő embereknek. A cékla olyan tápanyagokat – magnézium és kálium – is tartalmaz, amelyek elősegítik a tüdő egészségét.
A paradicsom a likopin egyik leggazdagabb forrása. Ez egy olyan karotinoid, amely a tüdőfunkció javulásával jár. A paradicsom csökkenti a légúti gyulladás kialakulásának kockázatait is.
A zöld leveles zöldségek – mint a spenót és a kelkáposzta – kiemelkedő karotinoid-, vas-, kalcium-, kálium- és vitaminforrások. Ezek a tápanyagok gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásokkal bírnak, amelyek segíthetnek csökkenteni a tüdőgyulladás kockázatait, és elősegíteni az optimális egészséget.