Ismét láthatóvá váltak a különös tuskók a Tisza-tóban – írta az I love Tisza-tó a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság bejegyzésére hivatkozva.
A nemzeti park munkatársai a téli vízszintre beállított Tisza-tavon végzett területbejárások során több fényképen is megörökítették a nem mindennapi látványt. A tuskók a gátkoronáról nem látható állatfajok miatt érdekesek, valamint a nyári vízszintnél nem láthatók, így feltérképezésük is fontos.
Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság
Különös tuskók
A portál egy korábbi cikkéből kiderül, hogy a tározó létrehozása előtt erdők, mezők, legelők voltak ott, ahol napjainkban a víz az úr. Egykor például lakható volt Tiszahalász település is, a ma Óhalászi-szigetként ismert területen. Amikor az 1960-as években megkezdődött a Tisza-tó kialakítása, az alacsonyabban fekvő területekről a fákat kivágták.
Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság
Kezdetben gyökerestül távolították el a növényeket, később már csak elvágták a törzset és elszállították őket. A folyó konzerválta a maradványokat, melyek a magasabb nyári vízszint idején “láthatatlanok”, ám az alacsonyabb téli vízszint esetén a felszínre bukkannak. Nyáron számos, kevésbé rutinos motorcsónakos ütheti fel a csónak alját miattuk, a tuskók így anyagi kárt okozhatnak.
A cikkben szereplő fotókat Kiss Ferenc és Fodor László a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai készítették.
The post Tuskók tucatjai bukkantak elő a Tisza-tóból first appeared on Sokszínű vidék.