Új katicafajt fedeztek fel Kínában

A legtöbben nem is sejtik, hogy a katicák micsoda népes társaságot alkotnak, csak hazánkban 95 fajuk él. Mivel a katicák ádáz ragadozók, ezért a kertészek különösen kedvelik őket, több fajukat is használják világszerte a biológiai védekezésben. Valószínű, hogy a Jünnan tartományban felfedezett új faj is hamar rajongókra talál, ugyanis a liszteskék (molytetvek) ragadozója, a megfigyelések szerint a dohány molytetű (Bemisia tabaci) a kedvenc zsákmánya. A faj a Serangium xinpingensis nevet kapta, a megtalálása helye alapján.

A katica lárvája
Forrás: Zookeys

A katicabogárszerűek (Coccinelloidea) világszerte 6896 ismert fajból álló család, ennek egyik neme a Serangium, amelynek képviselői leginkább Ázsia keleti részén és Ausztrália környezetében élnek. Ezt megelőzően e nem 14 faját ismerték Kína területéről. A kutatóknak most mind a kifejlett bogárkát, mind a lárvát és a bábot sikerült megfigyelniük.

A katica bábja
Forrás: Zookeys

A kifejlett katicabogár teste 1-2,5 milliméteres, félgömb alakú, a mély barnás vörös szárnyfedőket és a tort ritkásan nőtt szőröcskék borítják.

A bogárka színváltozatai
Forrás: Zookeys

 

A szárnyfedőket hosszirányban egy-egy sötét, elmosott vonal keretezi. A lárvája világos sárga, a teste oldalain szőröket visel, a vizsgált negyedik stádiumú lárva 2,98 milliméter hosszú volt. A báb is sárga, és 2,73 milliméter nagyságú.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Új katicafajt fedeztek fel Kínában first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed