A Magyar Természettudományi Múzeum immár 19 éve minden tavasszal és ősszel felméri a magyar szöcskeegér (Sicista trizona) Borsodi-Mezőségben található állományát, amely az egyedüli ismert szöcskeegér-populáció Magyarországon, írta a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság.
Bükki Nemzeti Park Igazgatóság/Kozma Attila
A kutatás célja idén is hármas volt: az éves, tavaszi felmérés elvégzése egy állandó mintaterületen, új élőhelyek keresése, illetve mintavétel a teljes genom szekvenáláshoz a Biodiversity Genomics Europe projekt számára. Mindhárom cél – a reményeknek megfelelő eredménnyel – teljesült.
A rendszeres vizsgálatok azt mutatják, hogy 2021-2022-es durva szárazság hatására az egerek szaporodása kevésbé volt eredményes és lecsökkent a létszámuk. Azonban most, 2024 tavaszán már a regeneráció első jelei láthatók, ami a szakemberek véleménye szerint a szaporodási szempontból sikeres 2023-as évnek köszönhető, amikor a csapadéktöbblet miatt a jól fejlett növényzet gazdag táplálékot kínált az egereknek.
Bükki Nemzeti Park Igazgatóság/Hák Flóra
Ez azért érdekes, mert a felmérés időpontját pont azért időzítik május elejére, mert ekkor még csak a fokozott aktivitással járó párzási időszakuknak kellene lenni. Hiába, az egyre korábban érkező tavasz rendesen felborítja a ritmust az egerek életében is.
A faj országos szinten veszélyeztetett. A kihalás szélére került. Csupán egy populációja maradt fenn Magyarországon, a Borsodi-Mezőségben, ahol 2000 egyedre becsülik a magyar szöcskeegerek számát.
Hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke 1.000.000 Ft.
The post Újabb helyen bukkant fel az ország egyik legritkább kisemlőse first appeared on Sokszínű vidék.