„Végre tavaszodik, már alig vártam!” Legalábbis a Nagydorogi Szenes-legelőn jó pár fekete kökörcsin (Pulsatilla nigricans – syn.: Pulsatilla pratensis subsp. nigricans) gondolta így, írta a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság.
Természetesen márciustól májusig virágzó, védett vadvirágunk úgynevezett másodvirágzásáról van szó most októberben, mely a tavaszihoz hasonló nedvességi-, hőmérsékleti- és fényviszonyok miatt fordulhat elő a növényvilágban
– részletezték a másodvirágzás lehetséges okait.
Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság/Szendi József
A fekete kökörcsin (Pulsatilla nigricans) kis méretű (8-12 cm), lágyszárú növény. Leveli mélyen hasítottak, osztottak. Virágai bókolóak, fekete-bíbor színű lepellevél borítja a határozatlan számú porzót és termőt. Az egész növényt selymes szőrzet borítja. Az egész növény protoanemonint tartalmaz, ezért frissen és szárazon is mérgező.
A növény bolyhos-szőrös hajtása kora tavasszal bújik elő. Szárnyas, szeldelt levelei csak elvirágzás után bontakoznak ki. Május végére a terméses hajtás megnyúlik, és a tetején szőrös aszmagtermések csokra fejlődik ki.
A bibeszálak bolyhos repítőkészülékké alakulnak, a nyár elejére ez a szöszös „bóbita” szétesik, s a terméseket a szél széthordja. Az egyes termések felépítése is különleges: a repítőkészülék és a mag közötti rész megérve, kiszáradva spirállá csavarodik. Ha a talajra hullott termést nedvesség éri, a spirál elkezd kiegyenesedni, s az eleven rugótól hajtott mag befúródik a talajba, mintegy „elülteti magát”. Ez teszi lehetővé, hogy még az igen száraz felszínű termőhelyen is csírázásnak induljon.
A fekete kökörcsin sokszor kerül a kirándulók kezébe, pedig kár leszedni, mert gyorsan elhervad. Vastag, a talajba mélyen lenyúló gyöktörzsét sem érdemes kiásni, mert az átültetést nem viseli el.
Leszedése tilos és büntetendő. Ezért figyeljünk oda rájuk, és hagyjuk meg abban a környezetben őket, ahová a természet teremtette, hogy a jövőben is mindenkinek esélye legyen bennük gyönyörködni.
A boglárkafélék családjába tartozó fekete kökörcsint 1982-ben nyilvánították védetté, természetvédelmi értéke: 10 000 forint.
The post Újra virágba borult a tavaszi védett vadvirág first appeared on Sokszínű vidék.