Viselkedésmódosító hatása is van a stressznek

A stressz nagyon negatívan hat a szervezetre. A nagyfokú stressz az egészségre is romboló hatással van. Már egy kisebb fokú stressz is oka lehet a fejfájásnak, az álmatlanságnak, ami aztán kihat a munkahelyi teljesítményre is.

A stressz nagyon sok tünetet okozhat, ami aztán hatással van a fizikai egészségre, befolyásolja a gondolatainkat, az érzéseinket és a viselkedésünket is. Ha a stressz hosszabb ideig jelen van az életünkben, akkor okozhat szívbetegséget, elhízást, magas vérnyomást és cukorbetegséget is.

A stressz fizikai tünetei között megjelenhet a fejfájás, az izomfeszültség, az izomfájdalom, a mellkasi fájdalom, a fáradtság és a nemi vágy csökkenése. Kialakulhatnak gyomorfájdalmak és alvási problémák is.

A hangulaton is nyomot hagy a mindennapi idegeskedés, amely oka lehet a szorongás, a nyugtalanság kialakulásának, csökken a motiváció, hiányzik a fókusz, megjelenhet a túlterheltség érzése és ezzel együtt az ingerlékenység is. Kialakulhat harag, szomorúság és depresszió is.

A viselkedésre is negatívan hat a mindennapi stressz. A stresszes ember ugyanis vagy túl sokat eszik, vagy étvágytalanná válik. Dühkitörések lesznek rá jellemzők. A stresszes ember gyakran nyúl olyan élvezeti szerekhez, mint a gyógyszerek, kábítószer, cigaretta és alkohol. A stresszes ember nem igazán szeret emberek társaságában lenni, és ezáltal magányossá válik. Az állandóan feszült, ideges ember nem igazán foglalkozik az egészségmegőrzéssel, így az egészséges táplálkozással és a testedzéssel sem.

Nagyon jó stresszkezelési technikák léteznek, amelyeket alkalmazva azt vehetjük észre, hogy egyre jobban érezzük magunkat, oldódik a szorongásunk, és egyre jobb lesz a hangulatunk. Nagyon jó stresszkezelési technika a rendszeres fizikai aktivitás. Érdemes ilyenkor különféle relaxációs technikákat gyakorolni, mint például meditáció, masszázs, mélylégzés-technika, jóga, tai chi.

Az élet nehéz, ezért kulcsfontosságú, hogy megőrizzük a humorérzékünket. Szánjunk időt a hobbinkra, legyen az sport, zenehallgatás vagy olvasás.

Nagyon fontos, hogy aktív módszereket találjunk a stressz csökkentésére. A tévénézés ugyan ideig-óráig megnyugtat, de hosszabb távon csak fokozza a stresszt, mintsem csökkentené azt.

A stressz csökkentését segítik az egészséges ételek, a rendszeres mozgás és a napi 7-8 óra alvás. Ha csak tudjuk, hagyjuk abba a dohányzást, és csak mértékkel fogyasszunk alkoholt.

A gyógyteák sok esetben segíthetnek az ellazulásban és a stressz csökkentésében, a szorongás oldásában.

A levendulát már több száz éve alkalmazzák a depresszió és a szorongás kezelésére. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy már a levendula illata is segíthet fokozni az alvás minőségét azáltal, hogy növeli a mély alvási ciklusokban töltött időt.

A citromfű növeli a GABA szintjét a szervezetben, és csökkenti egy stresszhormon, a kortizol szintjét. A GABA egy olyan neurotranszmitter, amely relaxációt indukál. A citromfűtea segíthet a szorongásos tünetek kezelésében kémiai szinten az agyban.

A kamillatea nyugtató hatása kémiai összetételének tulajdonítható. A kamilla ugyanis apigenint tartalmaz, egy olyan antioxidánst, amely közvetlenül a neurotranszmittereket és az agyi receptorokat célozza meg a relaxáció kiváltására. A tea az alvás javításában is segíthet.

A borsmentatea erőteljes szorongásgátló tulajdonságokkal rendelkezik. A tea segíthet a relaxáció kialakításában, a depresszió, a szorongás és a krónikus stressz tüneteinek csökkentésében.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed