Az ekcémával nem is olyan egyszerű együtt élni sem felnőttkorban, sem pedig gyermekkorban, hiszen olyan sok kellemetlen tünete van ennek a bőrbetegségnek, amely nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészségre is kihat. Ugyan az ekcémára kaphatók különféle krémek és kenőcsök, azonban ezek csak tüneti kezelések. A legjobb, amit tehetünk, ha belülről kifelé gyógyítjuk meg ezt a problémát, hiszen léteznek nagyon jó és hatékony megoldások és módszerek, amelyek akár meg is szüntethetik ezt a nagyon kellemetlen bőrbetegséget. Mutatunk is most ezek közül néhányat!
Első lépésként tarthatunk egy diétát, hiszen az esetek döntő többségében valamilyen élelmiszer okozza a problémát, például ilyen élelmiszer lehet a szója, a földimogyoró, a hal és a tojás. Ezek az ételek sok esetben súlyosbíthatják is az ekcémát, mivel sokan nem tudják megfelelően megemészteni a fehérjéket, amelyek aztán allergiás reakciókat okoznak. A diétát vagy allergiaeliminációs étrendet tartsuk legalább harminc napig, elkerülve ezzel azokat a táplálékokat, amelyek allergiás reakciókat okoznak.
A vörös és viszkető bőr ellen nagyon hatékony lehet a bőr rendszeres hidratálása. Fürdést vagy zuhanyozást követően mindig használjunk a bőrünknek megfelelő hidratáló krémet, hogy ezzel is a bőrbe zárjuk a nedvességet.
Fürdésnél és zuhanyzásnál minden esetben kerüljük el a forró vizet, részesítsük előnyben a meleg vagy a langyos vízzel való zuhanyozást. A magnéziumfürdő is sok kellemetlen tünettől szabadíthat meg bennünket. Mi magunk is készíthetünk ilyen magnéziumos fürdősót. Keverjünk el egy csésze magnéziumsót vagy Epsom-sót, fél csésze Himalája-sót és 10-15 csepp levendula- vagy mentaillóolajat, és ezt adjuk a fürdővizünkhöz.
A kurkumát mindig is használták – például Indiában – a bőrbetegségek és az ekcéma kezelésére, mivel a kurkuma egyik bioaktív hatóanyaga, a kurkumin, remek baktériumellenes és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. Hogyan használjuk? Kurkumából és vízből készítsünk egy jól kenhető pasztát, amit vigyünk fel a fertőzött bőrfelületre. Hagyjuk a bőrön legalább fél órán keresztül, majd alaposan mossuk le.
Az ekcémát sok esetben a stressz váltja ki, így az ekcémában szenvedő betegeknek el kell sajátítaniuk olyan stresszkezelő technikákat, mint például a mély légzés, jógagyakorlatok vagy meditáció, amelyek nemcsak a stressz kezelésében segíthetnek, hanem ennek a bőrproblémának, azaz az ekcémának a megszüntetésében is.
Az ekcéma természetes kezelésében egyes olajok is segíthetnek. A kamillaolaj például remek gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, így pedig hasznos lehet a dermatitisz kezelésében.
A levendulaolaj segíthet enyhíteni a bőrpírt és az irritációt. Csökkenti a bőrszárazságot és petyhüdtséget, amely az ekcéma gyakori „mellékhatása”. Ezekhez az olajokhoz mindenképpen valamilyen hordozóolajat kell használnunk. Nagyon jó hordozóolajnak számít a kókuszolaj, de a jojobaolaj is nagyon jó, hiszen tele van E-vitaminnal, cinkkel és C-vitaminnal.
Hogyan használjuk a kétféle olajat? Összekeverhetünk például egy evőkanálnyi jojobaolajat 10 csepp levendulaolajjal, és ezzel kenegethetjük az ekcémás bőrfelületet.

