Így csökkenti a versengés a vadméhek számát

Ideje lenne a házi méheket más háziállatokhoz hasonlóan kezelni, amelyek hasznot hajtanak a gazdáiknak a méztermeléssel, és hasznot hajtanak a monokultúrás mezőgazdaságnak a menedzselt beporzóként. Minden egyéb élethelyzetben azonban nemkívánatos a jelenlétük, amint azt kutatások sokasága igazolja. Olasz kutatók egy szigeten végeztek kísérleteket a házi méhek jelenlétének hatásairól, majd a Current Biology folyóiratban számoltak be az eredményekről.

A házi méheket a mezőgazdaság igényeihez igazodva hurcolják például a repce vagy napraforgóföldekre, ahol beporzóként elősegítik a termés létrejöttét. Azonban az állatoknak az egész vegetációs időszakban szükségük van nektárra és virágporra, ezért a mezőgazdasági „bérmunka” után a gyakran a természetbe helyezik ki őket.

Ott pedig pontosan olyan károkat okoznak, mint egy csapat kecske, ha beszabadul egy veteményes kertbe. A természetes ökoszisztémák szereplőit kiszorítják,  a vadon élő beporzók nélkül pedig rengeteg növénynek egyáltalán nem lesz beporzója, így egyszerűen eltűnik.

Hím Antophora dispar – ezek a vadméhek a talajba ásott üregbe rakják petéiket, ide gyűjtik számukra a felnövekedéshez szükséges virágport, és innen kelnek ki aztán a következő évben az utódok.
Forrás: Uni Firenze

A házi méhek opportunista beporzók, a legkönnyebben megszerezhető, tömeges élelmet keresik, emiatt ideálisak a nagyüzemi mezőgazdaságban, azonban a természetben inváziós fajként viselkednek. Azonban nagyon sok növényt fizikailag is képtelenek beporozni, ezekhez vagy a szőrös óriásokra, a poszméhekre van szükség, vagy épp a különleges testalkatú kisebb termetű vadméhekre. Ráadásul számos vadméh nagyon sokkal hatékonyabb beporzó, vagyis a vadméh látogatta virágokban sokkal több mag jön létre, és ez igaz a haszonnövényeinkre is.

Akkor a többi beporzóról még szót sem ejtettünk. Azonban a házi méhek PR-ja sokkal jobb a vadméhekénél, ezért sokan még mindig azt hiszik, hogy ők a megmentendő méhek, holott a világon a házi méhek száma közel másfélszeresére nőtt az elmúlt 30 évben.

Antophora dispar, egy gyakori vadméh faj Giannutri szigetén.
Forrás: Uni Firenze

Egy ideje egyre több kutatóban merült fel, hogy a vadon élő beporzók létszámának zuhanásához a házi méhek is hozzájárulnak azzal, hogy kisajátítják a virágokat. A Firenzei Egyetem szakembere vezette kutatócsoport a Tirrén-tenger északi részén lévő Giannutri kis szigetén végeztek felméréseket. A munka négy éven át tartott, és azt mérte fel, hogy miként reagál a sziget vadméh-állománya a házi méhek jelenlétére és eltávolítására.

A sziget arra szolgáltat példát, mi történik a házi és a vad méhek közt, ha a rendelkezésre álló élelemforrások végesek. Mivel itt vadon a házi méh nem él, csak a menedzselt állomány, ezért ideális volt a helyszín a vizsgálatokra.

Antophora dispar egy virágon
Forrás: Uni Firenze

A kis sziget egy nemzeti park része, és a nemzeti park volt kíváncsi arra, hogy mi is zajlik a szigetre kiszállított 18 kaptárban lakó házi méhek és az őshonos vadméhek közt. A kutatók ezért bizonyos időszakra a kaptárak bezárásával megakadályozták, hogy e házi méhek kirepüljenek a sziget virágzó bozótjaiba, rétjeire. Ezt követően folyamatosan figyelték a virágokat, illetve mérték a bennük rendelkezésre álló pollen és nektár mennyiségét.

A házi méhek nélkül hirtelen megnőtt a vadméhek számára rendelkezésre álló pollen (50 százalékkal), és nektár (30 százalékkal) mennyisége. A házi méhek nélkül a vadméhek aktívabbá váltak, és több időt is töltöttek a virágokon.

A házi méhek jelenlétében az elmúlt 4 év során a sziget vad beporzóinak állománya 80 százalékkal csökkent (a földi poszméheké 87 százalékkal) – ez pedig igen közel áll a kihalásukhoz. A kutatási eredmények alapján a nemzeti park arra jutott, hogy egy évre nem engedélyezi a kis szigeten a házi méhek tartását. Ezen idő alatt tovább vizsgálják majd a vadméheket.

Fontos megérteni, hogy nem mindenhol kell ilyen drasztikus lépéseket tenni, ám vannak olyan élőhelyek, ahol egyszerűen nem fér meg egymás mellett a vad beporzó és a házi méh. Ilyenek az egyéb hatások (emberi tevékenység, klímaváltozás) miatt eleve stresszelt élőhelyek, vagy épp a védett területek.

Azt is érdemes végiggondolni, hogy a házi méhek, mint minden nagy tömegben tartott háziállatunk sokkal sérülékenyebb a betegségekkel szemben. Ha a mezőgazdaság számára ma már nélkülözhetetlen házi méhek egy betegség miatt tömegesen pusztulnak el, egész egyszerűen nem lesz elegendő vad beporzó, amely képes lenne helyettesíteni őket, és ennek jórészt maga a mezőgazdaság, a házi méhek tartása is az oka.

A visszafogott házi méh jelenlét mellett a vadméhek és más beporzók is életben maradhatnak, és igény esetén helyettesíteni is fognak. Emiatt is fontos a háziállatok és a vadak közti egyensúly fenntartása.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Így csökkenti a versengés a vadméhek számát first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed