Dorkát le akarták beszélni arról, hogy az USA-ba menjen kosarazni, most kapkodnak utána a női NBA-ben

A 24 éves pécsi kosárlabdázó, Juhász Dorka igazi álomkarriert futott be az Egyesült Államokban az utóbbi hat évben, pedig sokan féltették, hogy veszélybe sodorja a már itthon is nagyon ígéretesen induló pályafutását. Nem így lett, Dorka pedig már második szezonját tölti a női NBA-ben (WNBA) a Minnesota Lynx csapatánál, amely jelenleg a második a bajnokságban.

Az idei 30/30-as listánkon is szereplő Dorkát – aki egyben legfrissebb sportlistánkon Hosszú Katinka után a legértékesebb magyar női sportoló – Amerikában látogatta meg Tőrös Balázs kosárlabda-szakkommentátor (róla egyébként itt írtunk egy másik projektje, a Visszapassz kapcsán).

A látogatásról szóló film itt nézhető meg, mi pedig most ezt, illetve a Balázstól megkapott teljes interjút szemlézzük.

Fotó: Youtube/Tőrös Balázs

„Sokszor csak úgy beszéltek rólam, hogy ő a Balázs Hajni lánya” – mondja Dorka, akinek édesanyja, Balázs Hajnalka sikeres kosaras-pályafutást tudhat maga mögött, többek között Pécsen a PVSK-ban játszott. Azt mondja, édesanyja a példaképe, de kezdettől fogva ki akarta építeni saját karrierjét, saját útját is. Dorka Pécsről származik, a PVSK, a Rátgéber Akadémia és a PEAC-Pécs színeiben játszott. Felnőttként először csak 2023 novemberében húzhatta fel a nemzeti színű mezt. A meglepően kései debütálás oka, hogy Dorkát beszippantotta az amerikai egyetemi kosárlabdaélet: 2018 tavaszán Ohio-ba költözött, ahol két évig az Ohio State Buckeyes színeiben játszott, közben pedig pszichológus diplomát is szerzett, majd 2020-ban a UConnhoz igazolt, de az igazi nagy ugrás csak ezután jött.

Az idei már Dorka második szezonja a WNBA-ben, a Minnesota Lynxnél. Fotó: Juhász Dorka/Instagram

„Folyamatosan pittyegett a telefonom”

Amikor kiderült, hogy két év után eljön az Ohiotól és adatai felkerültek egy transzferportálra, kapkodtak utána a csapatok. „Felraktak reggel tízkor egy szombati napon és onnantól kezdve a következő három napban folyamatosan pittyegett a telefonom. Hívások, emailek. (…) Három év alatt azért nevet szereztem magamnak egész Amerikában.” A Dorka játéka iránt érdeklődők között volt a Connecticut-i Egyetem UConn Huskies csapatának főedzője, Geno Auriemma is. Dorkának a UConn lett a második egyetemi csapata, közben pedig elvégezte a sportmenedzser mesterképzést.

Amikor 18 éves korában elment Magyarországról, hideget és meleget is kapott. Sokan akarták lebeszélni, mondván, hogy el fog tűnni, megakad a karrierje. Dorka épp túl volt egy sportsérülésen, így orvos édesapja is azt javasolta, a tanulás legyen az első. Dorka is azt mondja, az egyetemi tanulmányai élveztek prioritást, de azért a kinti csapatokat is nézegette. „Tudtam, hogy rizikós lépés lesz ez a karrierem szempontjából.” Sokáig Pécs volt neki a biztonságos burok. Mindössze 16 éves volt, amikor egy Európa-bajnokság után már elkezdett az Egyesült Államokból különböző edzőktől üzeneteket kapni, hogy menjen ki játszani.

„Nem gondoltam, hogy ki akarok menni. Csak Pécset ismertem, ott nőttem fel.”

Ekkor még nem akarta elhagyni a komfortzónáját, főleg, mert itthon is úgy látta, jól fejlődik, fokozatosan építette ki a karrierjét. Az U17-es vb, majd az U18-as, soproni Eb után (itt megsérült, elszakadt a keresztszalagja) már több amerikai egyetem edzője is személyesen nézte meg a játékát, és a sok puhatolózó tárgyalás után végül az Ohio State-hez igazolt. „Sokat számított, hogy nem mondtak le rólam, miután megsérültem”.

„Nem volt egyszerű ez az öt év. Az ember sokszor nem gondol bele, hogy miken kellett keresztül mennem és milyen célokat tűztem ki, amiket sikerült elérnem.” 18 évesen még kicsit az édesanyja nevével a háta mögött került egy olyan világba, ahol senki sem ismerte sem játékosként, sem emberként. Azt mondja, sokat tanult magáról és más kultúrákról, a kosárlabdapályán pedig sokkal reziliensebb lett „Örülök, hogy nem féltem attól, mi lesz, csak belevetettem magam ebbe az amerikai álomba.”

„Dorka we love ju”

A WNBA Draft az fiatal tehetségek kiválasztásának legfontosabb platformja az Egyesült Államokban. A Drfatra bejelentkező fiatal játékosok közül a csapatok az előző szezonban mutatott játék alapján kiválasztják, kit szerződtetnek le. Első körben a legjobb tizenkettőt, majd további két körben még 12-12 játékost választanak ki. Dorka nem volt biztos abban, hogy 2023-ban bekerül a legjobbak közé. A második körben, így összességében tizenhatodikként hirdették ki a nevét. Egy hét alatt kellett felkészülnie az ünnepélyes, ilyenkor szokásos New York-i debütálásra, – „előtte nem igazán húztam magassarkút” (a maga 193 centijével ő a Lynx legmagasabb játékosa) – majd később arra, hogy Észak-Amerikába, Minnesotába költözik.

A WNBA a világ egyik legdinamikusabban fejlődő ligája, egyre több pénz áramlik be, és a mérkőzésekhez hozzátett körítés is lassan felnő az NBA-hez. A WNBA-t különösen feldobta (és láthatóan a szponzorokat is felébresztette) a 2024-ben az első helyen draftolt iowai kosarassztár, Caitlin Clark Indiana Feverhez történő draftolása. Ő és még pár újdonsült sztárjátékos áthozták az egyetemi szurkolótáborukat a WNBA-be, ami nem egyszerű feladat, mondja Dorka.

2023. május 18-án debütált a Lynxnél. Kiemelkedő játékával első szezonjában bekerült a WNBA legjobb újonc ötösébe. Tőrös Balázs egy Lynx-meccsre is kiment minneapolisi látogatásakor. Dorka láthatóan csapatában és a nézőtéren is népszerű: egy „Dorka we love ju” – transzparenssel érkező apukát és kislányát is ki lehet szúrni a nézőtéren. Dorka most a második szezonját tölti Minneapolisban (májustól októberig tart a szezon, és a Minnesota Lynx jelenleg második helyen áll a WNBA-tabellán). A tavalyi szezon végével az olasz Famila Basket Schio csapata is leigazolta, akikkel februárban Olasz Kupagyőztesek lettek. Idén nyáron pedig a Famila Schio a hivatalos honlapján jelentette be, hogy szerződést hosszabbított Dorkával.

Az, hogy egy európai csapatban is játszik, nem zárja ki a WNBA-s karriert, mert a játékosok közül nagyon sokan ingáznak kontinensek és bajnokságok között év közben a WNBA-ből. Dorka és több csapattársa él kétlaki életet: az amerikai szezon után mennek tovább a másik csapatukhoz. Az ok prózai: másként nem tudnának megélni a fizetésükből.

Dorka két éve megy megállás nélkül, most ősszel visszatér Olaszországba, így ez már az ötödik egybefüggő szezonja lesz. Ő is tudja, ezt nem lehet a végtelenségig csinálni, lassan úgy érzi, pihennie kell, amit nehéz feladat lesz megfelelően időzíteni, mert az egyik kontinensen ki kell hagynia egy teljes, vagy legalábbis egy fél szezont. A következő négy évet a 2028-as Los Angeles-i olimpia szempontjából kell néznie, mert a selejtezőben is csúcsformában kell lennie. „A következő négy évemet úgy kell építenem, hogy ez a fontos. Ha ehhez a női NBA-t esetleg ki kell hagynom, akkor ki fogom hagyni.”

Itt nincs szerződésbiztonság

„Dorka elképesztő. Már tavaly, az első napján tudtam, hogy különleges játékos. De azt nem, hogy ennyire különleges ember és csapattárs. Barátságos, könnyű kijönni vele, pozitív a kisugárzása az időkéréseknél és az öltözőben. Nagyszerű igazolás volt a Lynxnek” – mondja róla egyik csapattársa, a kanadai Bridget Carleton, aki amúgy a Serco Uni Győr bedobója. Carleton szerint Dorka amerikai és európai játékos egyszerre, jól balanszban tartja ezt a kettőt. Carleton is azt mondja, a kétfelé játszás idővel fárasztó lehet majd, de amíg bírja, így játszik, bár egyre jobbak a fizetések a WNBA-ben és reméli, idővel nem kell majd mindig Európa és Amerika között ingáznia.

Balázs megszólaltatta Katie Smith-t, a Minnesota Lynx csapatának vezető segédedzőjét is, aki szerint Dorka okos kosárlabdázó, jól passzol, jól pattanózik, nagyon sokoldalú és jó a helyzetkihasználása. Fejlődését jellemezve azt mondja,

magabiztosabb lett a támadásban, és ahogyan egyre nagyobb feladatokat kapott Európában és a magyar válogatottban, egyre magabiztosabb lett, és ebből a Lynx is profitál.

Fotó: Minnesota Lynx

A profi ligában az volt a legnagyobb sokk Dorka számára, hogy ez egy biznisz. Míg amerikai egyetemi csapatainál előre tudta, hogy négy évig ott fog játszani (két év után más okokból váltott a UConn-hoz), a Minnesota Lynxnél nincs ilyen szerződésbiztonság. „Itt tudatosult bennem, hogy ha be is kerülök a csapatba, egy ideig bármikor kirakhatnak” Volt olyan csapattársa, akinek egy edzőmérkőzésről hazatérve a repülőtéren mondták meg, hogy elköszönnek tőle és már megvan a jegye haza. Dorka sem úgy fogalmaz, hogy négy évre van szerződése, hanem inkább négy évre van játékjoga, de semmiféle garanciális vagy biztonsági elem nincs emellé téve.

Dorka újonc fizetése négy-öt hónapra bruttó 75 000 dollár és emellé számos juttatás jár a csapattól. (Ha nem játszana Európában is, kizárólag ennyiből – ennek nettója körülbelül 40 000 dollár – kellene megélnie egész évben). Dorkának a Nike-val van még egy szponzormegállapodása három évre, ennek keretében alapfizetést, néha pedig bónuszt is kap tőlük, meg persze végtelen mennyiségű Nike sportruházatot és cipőt.

A WNBA-ben négy hónap alatt negyven meccset játszanak, sokkal sűrűbb a program, mint az NBA-ben a férfiaknál, és rengeteg utazással is jár egy-egy szezon. A Lynx tulajdonosáé a város férfi NBA csapata, a Minnesota Timberwolves, így a női csapat is megkapja azt a támogatást, mint a férfi. Jó a csapat infrastruktúra, a csarnokok, privát séf főz a játékosokra, a lakást ingyen kapják, és szponzor autóval mehetnek edzésre. Egy edzős nap elején akár 7:45-kor a külön appban otthonról megrendelt omlett várja őket a kosárcsarnokban, a meccsekre pedig idéntől magángéppel utaznak. Dorka idén kevesebbet játszott, és nem mindig van a kezdőcsapatban, bár ő úgy érzi, sokat fejlődött első idényében, és nagyon várták is vissza Európából az idei WNBA-szezonra.

„Nem volt egyszerű meghozni a döntést, de fontos volt, hogy a saját karrieremet úgy építsem fel, hogy az a játékos lehessek, aki most vagyok, hogy a női NBA-ben és az Euroligában játszom. És remélhetőleg sokat fogok tudni segíteni a magyar válogatottnak is a következő években.”

The post Dorkát le akarták beszélni arról, hogy az USA-ba menjen kosarazni, most kapkodnak utána a női NBA-ben appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed