Ez a cikk azoknak a személyeknek szól, akik magasvérnyomás-betegségben szenvednek, és az orvosuk még nem írt ki számukra gyógyszeres kezelést, terápiát, csupán életmódváltást. Az étrenddel kapcsolatban is azonban mindenképpen konzultálni szükséges a kezelőorvossal, ugyanis nem mindegy, hogy mennyire magas a vérnyomásunk. Cikkünk tippeket ad a helyesebb étrend kialakításához, azonban a gyógyszeres kezelést semmiképpen sem helyettesítheti.
A magas vérnyomás a szívbetegségek és a stroke kialakulásának egyik legfontosabb kockázati tényezője. Vérnyomásunkat sok minden befolyásolhatja, beleértve a génjeinket, az olyan betegségeket, mint a vesebetegség, a gyógyszereket és az életmódot. A legtöbb esetben az életmódunk, az elfogyasztott táplálékok tehetők felelőssé a vérnyomás emelkedéséért, de annak csökkentését is elérhetjük, amennyiben a megfelelő táplálékokat vesszük magunkhoz.
A nátrium-klorid elengedhetetlen számos testfunkcióhoz, amelyek közül az egyik, hogy segít a vérünk folyadékegyensúlyának kezelésében. A túl sok só fogyasztása azonban megzavarhatja ezt az egyensúlyt, és a vérnyomás emelkedéséhez vezethet. A kevesebb só fogyasztásával csökkenthetjük a magas vérnyomás és a szívbetegségek kockázatait.
Az alacsony káliumbevitel is összefüggésbe hozható a magas vérnyomás kialakulásával. Testünk számos folyamatához káliumra van szükség, hiszen ez a tápanyag is segít fenntartani a vér folyadékegyensúlyát. Ha elegendő káliumot viszünk be a szervezetünkbe, akkor ez segít ellensúlyozni a nátrium negatív hatásait, és a vérnyomást is segít egészséges tartományban tartani. A kálium számos zöldségben és gyümölcsben megtalálható, például a banánban, a burgonyában, a spenótban és a lencsében.
A gyümölcsökben és zöldségekben gazdag, alacsony telítettzsír-, cukor- és sótartalmú táplálékok különböző tápanyagokat biztosítanak a szervezet számára, ez pedig segít fenntartani az energia-egyensúlyt, és segít a normál vérnyomás megőrzésében is.
A vérnyomás kezelésében az egyik legfontosabb tényező nem más, mint az egészséges testsúly fenntartása, ugyanis a testtömeg növekedésével a szív terhelése is növekszik, ami pedig gyakran a vérnyomás növekedéséhez vezethet. Az emberi testsúlyt egy komplex rendszer szabályozza, és emellett hatással van rá számos biológiai, pszichés és környezeti tényező is. Ezért van az, hogy egyes embereknek nagy erőfeszítést igényel, hogy lefogyjanak, illetve másoknak az ideális súly fenntartása okozhat nehézséget. Azonban mégis törekedni kell a nemünknek, korunknak és magasságunknak megfelelő testsúlyra, ugyanis a túlsúly nagyon megterheli a szívet, annak működését és egészségét.
A fizikai aktivitás nemcsak a test, hanem az elme számára is előnyös. Ez magába foglalja a vérnyomásra gyakorolt pozitív hatást is. A rendszeres fizikai aktivitás ugyanis növeli a szív erejét, így a szív pumpafunkciója is javul. Ez pedig csökkenti az artériákra ható erőt, ami miatt a magas vérnyomás is csökkenni fog.
A dohányzás zsírok anyagok – plakkok – felhalmozódását okozhatja az artériák falán, ez pedig a vérnyomás emelkedéséhez vezethet, illetve elzáródást okozhat az artériákban, ami oka lehet a szívroham és a stroke kialakulásának. A leszokás az egyik legjobb mód a szív védelmére és a magas vérnyomás, illetve az ebből fakadó betegségek megelőzésére.

