Megszűnik a Duna Médiaszolgáltató, de új testület és alap is létrejön, emellett nyílt pályázatok következnek.
Mi történt? A parlament 145 igen szavazattal, 39 nem ellenében, tartózkodás nélkül, a Tisza Párt és a Mi Hazánk támogatásával, a Fidesz-KDNP ellenkezésével szemben elfogadta a médiatörvény módosítását, írja a Telex parlamenti közvetítésében. A médiatörvény módosítása jelenlegi formájában felszámolja azt a közmédiát, amelyet az Orbán-kormányok szócsőként használtak az elmúlt években. Grósz Judit, a közmédia átalakításért felelős miniszteri biztos korábban azt mondta: a most előkészített törvénymódosítás egy gyors, szükséges intézményi lépés, és nemsokára elindítják a társadalmi és szakmai egyeztetést, őszre pedig újabb konzultációt ígért a médiatörvény átfogó módosítása előtt.
Mit kell még tudni? A törvénymódosítás legfontosabb elemei az alábbiak:
- Megszűnik a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsának, a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriuma tagjainak, a Duna Médiaszolgáltató és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) jelenlegi vezető tisztségviselőinek megbízatása
- Megszűnik a közmédia kiadójaként funkcionáló Duna Médiaszolgáltató és a tartalmakat gyártó MTVA. Helyette két cégre, a Magyar Rádió és Televízió Nonprofit Zrt.-re és a Magyar Távirati Iroda Nonprofit Zrt.-re bontják a szervezetet
- Nyílt pályázaton választják ki a szakmailag legalkalmasabb vezetőket például a Médiatanács és a közmédia élére.
- Létrejön a Független Közmédia Testület, amely ellenőrzi a közmédia függetlenségét és gazdálkodását, ez fogja jóváhagyni a nagy értékű szerződéseket. A testületbe négy évre három tagot a kormánypárt, három tagot az ellenzéki pártok, öt évre három tagot médiaszakmai szervezetek jelölhetnek.
- Létrejön a Sajtóalap, amit az NMHH kezel. A Sajtóalap feladata a különböző független médiumok támogatása.
The post Elfogadta a parlament a médiatörvény módosítását: felszámolják az Orbán-korszak közmédiarendszerét appeared first on Forbes.hu.